عروس دریایی آسمان و همسایه‌اش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۷ مگابایت)
در این تصویر فریبنده‌ی تلسکوپی سحابی عروس دریایی که به طور معمول یک سحابی کم‌نور است را می‌بینید.
در پایین چارچوب، ستاره‌ی درخشان پیش‌پای دوپیکر (اتا دوپیکر) به چشم می‌خورد که یکی از دو ستاره‌ی زیر پای دوقلوهای آسمان [صورت فلکی دوپِیکَر یا جوزا] است.
سحابی عروس دریایی همان ابر گسیلشی کمانی-شکل روشن‌تری است که با شاخک‌های آویخته‌اش در پایین، سمت چپ مرکز مرکز تصویر دیده می‌شود. در واقع این عروس دریایی کیهانی بخشی از پَسماند حباب-مانند ابرنواختر آی‌سی ۴۳۳ است، ابری گسترنده از آوارهای یک ستاره‌ی پرجرم که زمانی منفجر شده بوده. نور انفجار این ستاره حدود ۳۰ هزار سال پیش به زمین رسید.
سحابی عروس دریایی هم مانند پسرعمویش در آب‌های اخترفیزیکی، یعنی سحابی خرچنگ، که او هم پسماند یک ابرنواختر است، در دلش یک ستاره‌ی نوترونی را پنهان کرده، بازمانده‌ی هسته‌ی رُمبیده‌ی ستاره‌ای که منفجر شده.
در بالا، سمت راست چارچوب هم یک سحابی گسیلشی دیگر به نام شارپلس ۲۴۹ را می بینیم.
سحابی عروس دریایی حدود ۵۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. در این فاصله، پهنای این تصویر که از همگذاری داده‌های باریک-باند به دست آمده و با رنگ‌های ویژه‌ی تلسکوپ هابل رنگ‌آمیزی شده، نزدیک به ۳۰۰ سال نوری است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Sharpless 249 - Jellyfish Nebula - star - Eta Geminorum - supernova remnant - IC 443 - planet - Earth - Crab Nebula - supernova - neutron star - core - emission nebula -  narrowband

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه