زمین و آسمان زیر پای ایستگاه فضایی

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۷.۳ مگابایت)
اگر می‌توانستید سوار بر ایستگاه فضایی بین‌المللی گرد زمین بچرخید چشم‌اندازهایی شگفت‌انگیز مانند آنچه در این تصویر خیره‌کننده‌ که نیمه‌های ۲۰۱۵ ثبت شده می‌دیدید.
در بالای چارچوب، بخش‌هایی از خود ایستگاه که صفحه‌های خورشیدی آن را هم در بر دارد دیده می‌شود. درست زیر ایستگاه، کمان کهکشان راه شیری را می‌بینیم که از نور میلیاردها ستاره می‌درخشد، هر چند که بخش‌هایی از آن با رگه‌هایی از غبار تاریک شده.
نوار سرخ‌فامی که درست زیر کهکشان به چشم می‌خورد هواتاب است- هوای زمین که به هنگام روز از نور خورشید برانگیخته شده و شب‌هنگام به رنگ‌هایی ویژه می‌درخشد. هواتاب سبزفام هم زیر هواتاب سرخ‌فام جای دارد.
گفتن ندارد که پایین‌تر از همه‌ی این‌ها خود زمین است، با مرز روز-شب (سایه‌مرز) در افق. توده‌های ابر اینجا و آنجا زمین را پوشانده‌اند و یکی از آنها هم در پایین، سمت راست از نور یک آذرخش روشن شده.
از سال ۲۰۰۰ تاکنون، فضانوردانی که هر یک از گوشه‌ای از دنیا به ایستگاه می‌روند می‌توانند لابه‌لای کارها و وظایف خود از تماشای چشم‌اندازهایی مانند این نیز لذت ببرند.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Earth - International Space Station - solar panel - Milky Way Galaxy - star - dust - airglow - Sun - terminator - planet - lightning bolt - astronaut

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه