هلال رخ پادشاه

نه، این ماه نیست- هلال مشتری است، نمایی که هرگز از روی زمین دیده نمی‌شود!
در این تصویر غول گازی فرمانروا با جزییاتی خیره‌کننده به نمایش در آمده است. این عکس را یک شهروند-دانشمند با بهره از عکس‌های خام فضاپیمای جونوی ناسا که از ۴ ژوییه‌ی ۲۰۱۶ وارد مدار مشتری شده درست کرده است.

ویژگی‌های برجسته‌ی بسیاری از جو مشتری در این عکس دیده می‌شوند، از جمله لکه‌ی سرخ بزرگ و پرآوازه و همدم کوچک‌ترش، بیضی BA. رشته‌ای از توفان‌های گِرد و سفید هم در این نمای هلالی مشتری خودنمایی می‌کنند. به گفته‌ی مقامات ناسا، مشتری اکنون روی هم رفته ۸ تا از این توفان‌ها را دارد که به نام "رشته‌ی مروارید" شناخته می‌شوند. [دیده بودید: * جونو یکی از "مرواریدهای" مشتری را به تصویر کشید]

ناسا همه‌ی داده‌های تصویری که جونو با دستگاه جونوکم خود (JunoCam) گرد می‌آورد را به طور آزاد برای همگان منتشر می‌کند، بنابراین هر کسی که علاقمند باشد می‌تواند با پردازش آنها، عکس های تازه و خیره کننده‌ای پدید بیاورد.

این عکس تازه که ناسا روز جمعه، ۱۳ ژانویه منتشر کرد توسط رومن تکاچنکو و با پردازش عکسی که جونوکم در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ به هنگام تازه‌ترین گذر جونو از کنار مشتری گرفته بود درست شده. در زمان گرفته شدن عکس، جونو حدود ۴۵۸۸۰۰ کیلومتر از قله‌ی ابرهای این سیاره‌ی غول‌پیکر فاصله داشت.

مدار کنونی جونو به گرد مشتری بسیار بیضی و کشیده است؛ این کاوشگر هر ۵۴ روز یک بار به نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدارش از مشتری رسیده و از کنار آن می‌گذرد.

-------------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
crescent - Jupiter - gas planet - NASA - Juno - Great Red Spot - Oval BA - string of pearls - JunoCam - citizen scientist - Roman Tkachenko - cloudtop - elliptical -

منبع: Space.com
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه