در مرکز یک جزیره کیهانی

در مرکز کهکشان مارپیچی ان‌جی‌سی ۵۰۳۳ چیزهای بسیاری وجود دارد- چیزهای گِرد، چیزهای پرانرژی، و چیزهایی هم که هنوز به خوبی بررسی نشده‌اند.
ان‌جی‌سی ۵۰۳۳ به دلیل فعالیت‌های بسیاری که در هسته‌اش جریان دارد، به عنوان یک کهکشان‌ سیفرت شناخته شده [کهکشان سیفرت کهکشانیست که در سرتاسر طیف الکترومفناطیسی، از رادیویی گرفته تا پرتو ایکس می‌درخشد. تفاوت این گونه کهکشان‌های فعال با اختروش‌ها در اینست که در آنها، خود کهکشان به خوبی دیده می‌شود-م].
ستارگان درخشان، غبارهای تیره، و گازهای میان‌ستاره‌ای همگی با سرعت به گرد مرکز این کهکشان در چرخشند. به نظر می‌رسد مرکز چرخشی این کهکشان که یک ابرسیاهچاله است کمی نسبت به هسته‌ی آن جابجا شده‌ که گمان می‌رود دستاورد ادغام ان‌جی‌سی ۵۰۳۳ با یک کهکشان دیگر در چند میلیارد سال پیش بوده است.
عکسی که اینجا می‌بینید در سال ۲۰۰۵ توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شد. پهنای ان‌جی‌سی ۵۰۳۳ نزدیک به ۱۰۰ هزار سال نوریست و ما اکنون چهره‌ی آن در ۴۰ میلیون سال پیش را می‌بینیم. این کهکشان در صورت فلکی شمالی تازی‌ها جای دارد.

نمای کامل این کهکشان را در این پیوند ببینید: * یک کهکشان مارپیچی پهناور

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
spiral - NGC 5033 - Seyfert galaxy - star - interstellar gas - galactic center - supermassive black hole - galaxy - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه