تتیس به کجا خیره شده؟

در این تصویرِ فضاپیمای کاسینی ناسا، تتیس، یکی از ماه‌های یخی بزرگ سیاره‌ی کیوان را می‌بینیم که شاید بشود گفت مانند یک کره‌ی چشم به فضا خیره شده است. چیزی که این همانندی را پدید آورده دهانه‌ی بزرگ روی آن -دهانه‌ی ادیسه- و کوه‌های مرکز این دهانه است.

تتیس با پهنای ۱۰۶۲ کیلومتر هم مانند همه‌ی ماه‌های سامانه‌ی خورشیدی برخوردهای بسیاری را از سر گذرانده. این برخوردها شکل‌دهنده‌ی اصلی نمای سطح یک ماه هستند، به ویژه زمانی که ماه خودش از نظر زمین‌شناختی هیچ فعالیتی نداشته باشد. در مورد تتیس، یک برخورد بزرگ نه تنها دهانه‌ی ادیسه را روی آن پدید آورده بوده، بلکه بیرون جهیدن مواد در پی برخورد باعث شکل‌گیری کوه‌هایی در مرکز آن شده که به نام "رشته‌کوه اِسکریا" شناخته می‌شوند.

دیدگاه این تصویر رو به سمت پیش‌رونده‌ی (جلویی) تتیس است. شمال تتیس بالاست و ۱ درجه به سمت چپ کج شده. عکس در روز ۱۰ نوامبر ۲۰۱۶، با دوربین زاویه‌-باریک کاسینی و در نور سبز گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی کاسینی از تتیس حدود ۳۶۷۰۰۰ کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۲ کیلومتر است.

-------------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Tethys - Saturn - icy moon - eyeball - NASA - Cassini spacecraft - crater - Odysseus - solar system - moon - geological process - Scheria Montes - narrow-angle camera

منبع: nasa
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه