برشی از کمان پرستاره

در این تصویر خیره‌کننده بخشی از آسمان در صورت فلکی کمان (قوس) را می‌بینیم. این عکس توسط تلسکوپ فضایی هابل و با بهره از دوربین پیمایشی پیشرفته‌ی آن (ACS) گرفته شده و جزییات نفیسی از این منطقه‌ی آسمان را با ستارگان درخشان سرخ پررنگ و آبی روشن بر پس زمینه‌ای از هزاران کهکشان و ستاره‌ی دورتر نشان می‌دهد. دو ویژگی در این نما چشمگیرتر از ویژگی‌های دیگر است: رنگ ستارگان، و تیزی‌های متقاطعی که از مرکز درخشان‌ترین اجرام بیرون زده.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۸ مگابایت)
آنچه اینجا می‌بینید از پردازش داده‌های تصویری به دست آمده. برخی از رنگ‌های درون این تصویر به هنگام پردازش پررنگ شده یا کمی دگرگون شده‌اند، ولی ستارگان گوناگون به راستی رنگ‌های متفاوتی دارند. چیزی که رنگ یک ستاره را تعیین می‌کند دمای سطح‌ آنست: ستارگان داغ به رنگ آبی یا سفید می‌درخشند و هر چه خنک‌تر باشند رنگشان بیشتر به سرخی می‌گراید. پایین بودن دمای یک ستاره می‌تواند به چند دلیل باشد: یا کوچک‌ترند، یا بسیار پیرند و در گام غول سرخ به سر می‌برند، یعنی زمانی که ستاره در پایان عمرش پف کرده و همزمان با رمبش هسته‌اش، بسیار خنک‌تر می‌شود.

ولی خط‌های تیز متقاطع هیچ ربطی به خود ستارگان ندارند، و از آنجایی که تلسکوپ هابل بیرون از جو زمین است، این خطوط به هیچ گونه از آشفتگی‌های جوی هم مربوط نیستند. این خط‌ها که تیزی‌های پراش (diffraction spikes) نام دارند در اثرساختمان خود تلسکوپ پدید می‌آیند.

تلسکوپ هابل هم مانند همه‌ی تلسکوپ‌های بزرگ امروزی برای دریافت نور و پدید آوردن تصویر از آینه بهره می‌گیرد. آینه‌ی دوم آن با چند پایه (استرات) که به نام عنکبوت‌های تلسکوپ شناخته می‌شوند و آرایشی چلیپا-مانند دارند پشتیبانی می‌شود. خود این پایه‌ها باعث پراش نور ورودی می‌شوند، یعنی نور ورودی به هنگام گذشتن از کنار آنها کمی خم می‌شود. هر یک از خطوط متقاطع درون این تصویر در اثر یک دسته از پایه‌ها در خود هابل پدید آمده‌اند!

با این که این تیغه‌ها از دید فنی یک خطا و بی‌دقتی تصویری هستند، ولی بسیاری از عکاسان نجومی تلاش می‌کنند از آنها به عنوان ویژگی‌هایی زیبا در عکس‌هایشان بهره بگیرند.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - ESA - Hubble Space Telescope - Advanced Camera for Surveys - ACS - constellation of Sagittarius - The Archer - star - galaxy - red giant - core - Earth - atmospheric disturbance - diffraction spike - mirror - strut - telescope spider - astrophotographer

منبع: spacetelescope

1 دیدگاه شما:

ناشناس

الان مثلا چه چیز خیره کننده ای در این تصویر دیدی که این جنفکیات را بلغور نمودی ؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه