انباشت برف روی سیاره سرخ

اگر این ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک یا در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید. همچنین می‌توانید آن را به شکل پویانمایی (gif) در دو اندازه‌ی کوچک (۴.۸۸ مگابایت) و بزرگ نیز ببینید
این پویانمایی (gif) انباشته شدن برف و یخ در یک بخش ۷۳ در ۴۱ کیلومتری از کلاهک قطبی سیاره‌ی بهرام (مریخ)، در یک فاصله‌ی زمانی یک ماهه را نشان می‌دهد.

نماهایی که در ساخت این پویانمایی به کار رفته‌ توسط دوربین استریوی وضوح بالای فضاپیمای اروپایی مارس اکسپرس در نخستین سال کارش در مدار بهرام گرفته شده بود. این فضاپیما هنوز هم پس از ۱۳ سال به گرد این سیاره در گردش است.

نمای نخست در ۲۳ نوامبر ۲۰۰۴ و به هنگام ۱۰۸۷مین دور مدار فضاپیما گرفته شد و نمای پایانی هم در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۴، به هنگام ۱۲۱۹مین دور مدار. مرکز این دو عکس در ۷۹.۹۴ عرض شمالی/۴۴.۱۱ طول خاوری جای دارد. عکس‌های دیگری هم برای هموار کردن پویانمایی در میان نمای یک و دو جای داده شده‌اند.

کلاهک یخی قطب شمال از لایه‌های آب یخ‌زده‌ای درست شده که تا ژرفای حدود ۲ کیلومتر گسترده شده‌اند. در هنگام زمستان، یخ آب با لایه‌ای از یخ دی‌اکسید کربن (یخ خشک) به کلفتی چند سانتیمتر تا حدود یک متر پوشیده می‌شود.

به هنگام تابستان، بیشتر یخ‌های دی‌اکسید کربن به طور مستقیم بخار شده و به جو می‌گریزند (پدیده‌ی فرازش یا تصعید)، و پشت سر خود لایه‌های یخ آب را به جا می‌گذارند.

ولی با آغاز دوباره‌ی تغییر فصل‌ها، کم کم یک روکش نازک از یخ دی‌اکسید کربن از راه می‌رسد -در این عکس‌ها دیده می‌شود- که دگرگونی‌های ظریفی را میان تابستان و پاییز پدید می‌آورد

تک نماهای این پویانمایی را می‌توانید در بایگانی مارس اکسپرس ببینید.

-------------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
frost - ice cap - Mars - High Resolution Stereo Camera - ESA - Mars Express - Red Planet - water-ice - carbon dioxide ice -

منبع: ESA
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه