نزدیک‌ترین نما از یک موج‌ساز کوچک

در این عکس که روز ۱۶ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ توسط فضاپیمای کاسینی ناسا گرفته شده دافنیس، ماه موج‌ساز سیاره‌ی کیوان را از نزدیک‌ترین نمایی که تاکنون دیده شده می‌بینیم. کاسینی این عکس را در یکی از گذرهای حلقه‌خراش خود از کنار لبه‌های بیرونی حلقه‌های کیوان (زحل) گرفته است.

دافنیس که پهنایی نزدیک به ۸ کیلومتر دارد، در مداری درون شکاف ۴۲ کیلومتری کیلر به گرد سیاره می‌چرخد. زاویه‌ی دید کاسینی در این عکس باعث شده شکاف کیلر باریک‌تر از واقعیت دیده شود.

این ماه کوچک با پیشروی از چپ به راست، با گرانش خود موج‌هایی را در لبه‌های شکاف کیلر، در هر دو راستای عمودی و افقی پدید می‌آورد. کاسینی در سال ۲۰۰۹، در زمانی نزدیک به "برابران فصلی" (اعتدال فصلی) کیوان هم توانسته بود این موج‌ها را به تصویر بکشد.

دافنیس هم مانند اتلس و پان، دیگر ماه‌‌های کوچک درونی سیاره، به نظر می‌رسد یک برجستگی باریک دور استوایش دارد با پوششی به نسبت هموار از مواد روی سطحش که به احتمال بسیار در اثر نشستن و انباشت ذرات ریز حلقه‌ها روی آن پدید آمده. وضوح این عکس چند دهانه را نیز روی سطح دافنیس آشکار کرده، با یک پشته‌ی دیگر در بخش شمالی، همراستا با نوار استوایی.

در این عکس همچنین جزییات کوچکی نیز در حلقه‌ها دیده می‌شود. به ویژه یک بافت دانه‌دار در چند ردیف پهن که نشانگر جاهایی است که ذرات روی هم انباشته شده‌اند. لبه‌ی شکاف در سمت راست صاف و تیز است ولی در سمت چپ برخلاف آن، نوک موج‌ها ملایم و نرم دیده می‌شود. احتمال می‌رود این به دلیل جابجایی ذرات ریز حلقه باشد که در پی تازه‌ترین گذر دافنیس از سمت چپ لبه، و در اثر گرانش آن رخ داده، به گونه ای که این ذرات از حلقه بیرون کشیده شده و وارد شکاف شده‌اند.

یک رشته‌ی بسیار باریک پیچکی پشت سر دافنیس و به دنبال آن می‌رود (سمت چپ دافنیس). این پیچک می‌تواند دستاورد زمانی باشد که دافنیس توده‌ای از مواد را از حلقه بیرون کشیده بوده و این توده اکنون دارد پخش می‌شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
wavemaker - moon - Daphnis - NASA - Cassini spacecraft - ring-grazing - Saturn - rings - Keeler Gap - equinox - Atlas - Pan - equator - narrow-angle camera - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه