یادگاری از گذشته در مهتاب

این عکس در سه اندازه‌ی بزرگ‌تر:
۵۱۷ کیلوبایت- ۳ مگابایت- ۶.۶ مگابایت
در این تصویر چشم‌انداز شبانه‌ی تلسکوپ ۳.۶ متری ESO، در رصدخانه‌ی لاسیای شیلی را می‌بینیم. ماه که بر فراز آنست با چنان شدتی نور می‌افشاند که آسمان را با مهتابش به رنگ آبی در آورده.

ولی چیزی که در این چشم‌انداز از همه بیشتر خودنمایی می‌کند تخته سنگ سرخیست که در پیش‌زمینه دیده می‌شود. کنده‌کاری‌هایی پیشاتاریخی روی این سنگ به چشم می‌خورد که نشانه‌هایی از گذشته‌ی این ناحیه را در خود دارد. کنده‌کاری‌‌های فراوانی از این دست پیرامون لاسیا پیدا می‌شود ولی سنگ درون این تصویر در غنی‌ترین بخش این منطقه جای دارد.

در سال۱۹۹۰ یک پیمایش کامل تصویری و مکان‌نگاشتی (توپوگرافیک) روی این کنده‌کاری‌ها انجام شد. این نگاره‌ها بیشتر نماهایی از انسان‌ها و جانوران را در بر دارند، ولی شکل‌های هندسی اسرارآمیزی هم در آنها به چشم می‌خورد.

باور بر اینست که این سنگ‌نگاره‌ها ریشه در فرهنگ El Molle دارند، نخستین تمدن در شمال شیلی. به گفته‌ی زمین‌شناسان، در هزاره‌ی نخست، بارش باران بسیار بیش از امروز رخ می‌داد و همین باعث شده بود بخش‌هایی از بیابان آتاکاما پذیرای تمدن‌های گوناگونی از این دست شود.

* گقتنی است این عکس زیبا و هنرمندانه توسط بابک تفرشی، سفیر عکاسی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا گرفته شده.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESO - La Silla Observatory - Chile - Moon - prehistoric - engraving - topographic - El Molle - Atacama Desert - B. Tafreshi

منبع: ESO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه