ویدیوی واقعی از گردش چهار سیاره پیرامون یک ستاره

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید.

آیا زندگی بیرون از سامانه‌ی خورشیدی وجود دارد؟ ناسا برای یافتن پاسخ این پرسش، برنامه‌ای به نام "Nexus for Exoplanet System Science، یا NExSS را به هدف شناسایی بهتر و بررسی سامانه‌های ستاره‌ای دوردستی که امید زیست‌پذیری و وجود زندگی در آنها می‌رود پدید آورده.
ویدیوی پویانمایی زمان‌گریزی (تایم‌لپس) که اینجا می‌بینید دستاورد تصویری تازه‌ی NExSS است که فراسیاره‌های یافته شده پیرامون ستاره‌ی اچ‌آر ۸۷۹۹ را نشان می‌دهد. عکس‌های این ویدیو در مدت هفت سال به کمک رصدخانه‌ی کک در هاوایی گرفته شده‌اند.
در اینجا چهار سیاره را به شکل نقطه‌هایی سفید می‌بینیم که دارند بخشی از مسیر خود به گرد ستاره‌ی میزبانشان را می‌پیمایند. خود ستاره در مرکز جای دارد ولی تاج آن با یک قرص پوشانده شده تا نور خیره‌کننده‌اش مزاحم دیدن سیاره‌ها نشود.
ستاره‌ی اچ‌آر ۸۷۹۹ کمی بزرگ‌تر و پرجرم‌تر از خورشید ماست، ولی گمان می‌رود جرم هر یک از سیاره‌هایش چند برابر جرم مشتری باشد. سامانه‌ی اچ‌آر ۸۷۹۹ حدود ۱۳۰ سال نوری از زمین دور است و در صورت فلکی اسب بالدار (پگاسوس) جای دارد.
پژوهش‌ها برای پی بردن به این که آیا سیاره‌های شناخته شده یا دیگر سیاره‌های احتمالی این سامانه، و یا حتی ماه‌های آنها شانس زیست‌پذیری دارند یا نه ادامه خواهد داشت.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Solar System - NASA - Nexus for Exoplanet System Science - NExSS - star system - time-lapse - planet - HR 8799 - Keck Observatory - Hawaii - exoplanet - star - Sun - Jupiter. - constellation of the Flying Horse - Pegasus - moon - life

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه