ستارگانی در قلب خاک‌آلود آسمان

ابرهای کیهانی در بخش‌های مرکزی سحابی گسیلشی آی‌سی ۱۸۰۵ شکل‌هایی خیالی و شگفت‌انگیز ساخته‌اند. این پیکره‌های ابری توسط بادها و پرتوهای ستارگان داغ و بزرگ خوشه‌ی ستاره‌ای میلوت ۱۵ که درون این سحابیست تراشیده و شکل داده شده‌اند.
ستارگان نوزاد خوشه‌ی میلوت ۱۵ که سنی نزدیک به ۱.۵ میلیون سال دارند در جای جای این چشم‌انداز رنگین آسمانی پراکنده‌اند و در میان آنها هم ابرهای تیره‌ی غبار دیده می‌شود که بر پس‌زمینه‌ی گازهای اتمی برافروخته، به حالت ضدنور (سایه‌نما) در آمده‌اند.
این چشم انداز که از همگذاری تصاویر تلسکوپی باریک-باند و پهن-باند درست شده، حدود ۱۵ سال نوری گستردگی دارد و در آن بر پایه‌ی نقشه‌ی رنگی تلسکوپ هابل، تابش اتم‌های یونیده‌ی هیدروژن، گوگرد و اکسیژن به ترتیب به رنگ‌های سبز، سرخ و آبی نمایانده شده است.
عکس‌هایی که با میدان دید گسترده‌تر از این منطقه گرفته شده طرح کلی و ساده‌تر سحابی آی‌سی ۱۸۰۵ را آشکار کرده و دلیل نامگذاری آن به نام رایجش را نشان می‌دهند: سحابی قلب. [ببینید: * قلب خالی آسمان]
آی‌سی ۱۸۰۵ حدود ۷۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی خداوند اورنگ (ذات‌الکرسی) دیده می‌شود.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Melotte 15 - emission nebula - IC 1805 - stellar wind - star cluster - dust cloud - silhouette - atomic hydrogen - The Heart Nebula - constellation Cassiopeia

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه