یکی از مارپیچ‌های آندرومدا

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۹.۲ مگابایت)
صورت فلکی زن در زنجیر (آندرومدا) که همسایه‌ی بزرگمان، کهکشان زن در زنجیر هم در آن جای دارد، یکی از ۸۸ صورت فلکی امروزی است. کهکشانی که اینجا می‌بینید هم در همین صورت فلکی جای دارد؛ کهکشان ان‌جی‌سی ۷۶۴۰  که ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

کهکشان‌ها بر پایه‌ی شکل و ساختارشان در رده‌‌های گوناگونی جای می‌گیرند- بر همین اساس، ان‌جی‌سی ۷۶۴۰ در رده‌ی کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای جای دارد. این رده از کهکشان‌ها از روی بازوهای مارپیچی‌شان شناخته می‌شوند که به جای آن که از یک هسته‌ی گرد بیرون بزنند، از یک میله‌ی بلند که از مرکز کهکشان گذشته بیرون زده‌اند. کهکشان خود ما، راه شیری هم یک مارپیچی میله‌ای است.

ان‌جی‌سی ۷۶۴۰ شاید در این تصویر چندان مانند یک مارپیچ به نظر نیاید ولی این به دلیل زاویه‌ی دید ما از این کهکشان است؛ در واقع زاویه‌ی دید عکاس، یعنی تلسکوپ فضایی هابل! ما اغلب کهکشان‌ها را از روبرو نمی‌بینیم و همین می‌تواند باعث شود ساختارهایی مانند بازوهای مارپیچی را درست در آنها تشخیص ندهیم.

شواهدی در دست است که ان‌جی‌سی ۷۶۴۰ در گذشته گونه‌ای برهمکنش با یک کهکشان دیگر انجام داده بوده. کهکشان‌ها جرم هنگفتی در خود جای داده‌اند و بنابراین با همسایگان خود برهم‌کنش گرانشی انجام می‌دهند. این برهم‌کنش‌ها گاهی می‌تواند ملایم باشد و گاهی بسیار خشن، به گونه‌ای که دو کهکشان با هم برخورد کرده و سرانجام با هم یکی شده و کهکشانی بزرگ‌تر را بسازند. آشنایی با تاریخ یک کهکشان، و این که در گذشته چه برهم‌کنش‌هایی داشته به اخترشناسان کمک می‌کند تا شناخت خود از چگونگی پیدایش کهکشان‌ها -و ستارگان درونشان- را بهبود ببخشند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Andromeda Galaxy - Andromeda constellation - constellation - NGC 7640 - spiral arm - core - bar - galaxy - Milky Way - barred spiral galaxy - Earth - Hubble - star

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه