امشب سایه‌ای بر چهره ماه می‌خزد

بامداد شنبه، ۲۳ بهمن، سایه‌ای وهم‌آور بر قرص کامل ماه می‌خزد و از درخشش آن می‌کاهد. این یک ماه‌گرفتگی نیمسایه‌ای است که به جز استرالیا، در بخش‌هایی از همه‌ی قاره‌ها دیده خواهد شد. هنرمند گرافیک، لری کوهن این پویانمایی (انیمیشن) را برای این رویداد درست کرده. اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در کانال تلگرام یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید:
ماه‌گرفتگی نیمسایه‌ای زمانی رخ می‌دهد که ماه از درون کناره‌های کم‌رنگ سایه‌ی زمین بگذرد. این رویداد بسیار کمتر از ماه گرفتگیِ کلی دیدن دارد. در واقع اگر از پیش خبر نداشته باشید، گاهی اصلا متوجه آن نخواهید شد. هر چند که [اگر به ماه نگاه کنید] سایه‌ی زمین را به سادگی و بدون هیچ ابزاری می‌توانید روی چهره‌ی آن ببینید.

بهترین زمان برای تماشای این گرفتگی، ۴:۱۴ بامداد شنبه به وقت ایران (۰۰:۴۴ به وقت جهانی) است. این زمانیست که پوشش سایه‌ی زمین روی ماه به بیشترین اندازه‌اش می‌رسد و یک مرز سایه‌روشن آشکار را بر قرص ماه پدید می‌آورد. نقشه‌ی دید جهانی از این ماه‌گرفتگی را اینجا می‌بینید:
بر پایه‌ی باورهای مردم باخترزمین، ماه کامل فوریه به نام "ماه برف" شناخته می‌شود. در نیمکره‌ی شمالی، نور این ماه با بازتاب از روی برف‌ها مهتابی‌ترین شب سال را پدید می‌آورد؛ گرچه این بار ماه برف به روشنی همیشه نخواهد بود.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
full Moon - penumbral lunar eclipse - continent - Australia - Larry Koehn - Moon - Earth - total lunar eclipse - naked eye - Snow Moon

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه