وقتی ماه از درون سایه زمین می‌گذرد

این چشم‌انداز از پیوند دیجیتالی نماهایی پی در پی درست شده که در غروب روز ۱۰ فوریه از کوتاه‌اسکله‌ی کوکو بیچ در فلوریدای آمریکا گرفته شدند و ماه را نشان می‌دهد که همزمان با بالا آمدن از افق خاوری، به آرامی وارد لبه‌ی بیرونی سایه‌ی زمین می‌شود. این پدیده یک ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای خوانده می‌شود و نخستین گرفتگی سال ۲۰۱۷ بود.
گفتن ندارد که نیم‌سایه‌ی زمین محوتر از بخش مرکزی سایه‌ی آن است. اگر ماه وارد بخشی از سایه‌ی درونی زمین و یا همه‌ی آن شود یک ماه‌گرفتگی پاره‌ای (جزیی) و یا کلی رخ می‌دهد و به آسانی دیده می‌شود. البته در این ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای هم می‌شود تیره شدن لبه‌ی ماه را تشخیص داد.
گرفتگی بعدی سال ۲۰۱۷ پدیده‌ی چشمگیرتری خواهد بود. در روز ۲۶ فوریه، سایه‌ی ماه از روی نواری در نیمکره‌ی جنوبی می‌گذرد و یک خورشیدگرفتگی حلقوی را برای ساکنان این بخش سیاره‌ی زمین به ارمغان می‌آورد.

-------------------------------------- 
* یادداشت یک ستاره در هفت آسمان: 
عنوانی که برای این نوشته برگزیده شده یک عنوان دوپهلوست زیرا تنها به دلیل پدیده‌ی ماه‌گرفتگی انتحاب نشده، بلکه به دلیل نوار خاکستری رنگیست که اینجا در راستای افق دیده می‌شود و ماه از درون آن گذشته و بالا آمده؛ این نوار خاکستری هم واقعا "سایه‌ی زمین" است که همیشه به هنگام غروب یا طلوع، در افق هموار مخالف خورشید دیده می‌شود.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Cocoa Beach Pier - Florida - planet - Earth - Moon - eclipse - penumbral lunar eclipse - penumbral shadow - umbral shadow - total lunar eclipse - partial lunar eclipse - annular eclipse - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه