چشم‌انداز قلب سرخ ماکیان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳ مگابایت)

در این تابلوی زیبای آسمانی که هنرمند کیهانی با قلم‌مویی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن آن را رنگ‌آمیزی کرده، بخشی از کهکشان راه شیری نزدیک انتهای شمالی "شکاف بزرگ" و مرکز صورت فلکی ماکیان را می‌بینیم. این چشم‌انداز از پیوند ۳۶ نمای تلسکوپی درست شده و حدود شش درجه از آسمان زمین سیاره‌ی را می‌پوشاند.
ستاره‌ی ابرغول پرنور گاما ماکیان (صدر یا "صدر دجاجه") در بالا، سمت راست مرکز چارچوب بر پس‌زمینه‌ای از ابرهای پیچیده‌ی گاز و غبار و میدان‌های پرستاره نور می‌افشاند.
سمت چپ گاما ماکیان هم پیکره‌هایی مانند دو بال روشن را می‌بینیم که با یک رگه‌ی بلند و تیره‌ی غبار از هم جدا شده‌اند؛ این سحابی آی‌سی ۱۳۱۸ است که به نام برازنده‌ی "سحابی پروانه" نیز شناخته می‌شود [با این یکی سحابی زیبای پروانه تفاوت دارد-م].
سحابی کوچک‌تر و درخشان‌تری که پایین، سمت راست چارچوب دیده می‌شود ان‌جی‌سی ۶۸۸۸ یا سحابی هلال نام دارد.
بر پایه‌ی برخی برآوردها، ستاره‌ی گاما ماکیان حدود ۱۸۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد ولی فاصله‌ی آی‌سی ۱۳۱۸ و ان‌جی‌سی ۶۸۸۸ از زمین چیزی میان ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال نوری برآورد شده است.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
brush stroke - hydrogen - plane - Milky Way Galaxy - constellation Cygnus - Swan - supergiant - star - Gamma Cygni - Sadr - star field - dust lane - IC 1318 - Butterfly Nebula - nebula - NGC 6888 - Crescent Nebula

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

Davood Ramezani

درود بر شما
قربون اون هنرمند برم
البته فکر کنم منبع حرفی از اون هنرمند چیره دست نزده

ضمن تبریک سال نو، امیدوارم سالی پر از شادی و سلامتی داشته باشید

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما جناب رمضانی. نوروز شما هم مبارک باشه و امیدوارم سالی پربرکت در پیش رو داشته باشید
بله جناب رمضانی. منبع نامی از هنرمند نبرده ولی وقتی با سبک نویسندگان "تصویر نجومی روز ناسا" آشنا باشید، متوجه میشید که اینجا دقیقا به همین منظور واژه ی "قلم مو" رو به کار بردند

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه