دنیای دورو

انسلادوس، ماه سیاره‌ی کیوان (زحل) با قطر ۵۰۴ کیلومتر، جهانی دو-نیم شده است. در شمال آن، انبوهی از دهانه‌ها و زخم‌های به جا مانده از برخوردهای پرشماری که این ماه در درازنای تاریخش متحمل شده را می‌بینیم؛ ولی در جنوب، پیکره‌ای یکدست‌تر با چین و چروک‌هایی که دستاورد فعالیت‌های زمین‌شناختی روی آن هستند به چشم می‌خورد.

بیشتر اجرام سامانه‌ی خورشیدی که جو ندارند، سطحشان در اثر برخوردها به شدت در هم کوبیده شده‌، مانند منطقه‌ی شمال انسلادوس. ولی فعالیت‌های زمین‌شناختی که در جنوب آن جریان دارد، از جمله یخ‌فشان‌های پرآوازه‌ی قطب جنوبش، توانسته‌اند دهانه‌ها را پاک کرده و سطحی جوان‌تر با نمایی هموارتر روی آن پدید بیاورند.

دیدگاه این تصویر رو به نیمکره‌ی پادکیوان انسلادوس است [نیمه‌ای که هیچگاه رو به کیوان نمی‌شود]. شمال انسلادوس بالای تصویر است و ۴ درجه به سمت راست چرخیده. این عکس در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۶، به کمک دوربین زاویه-باریک فضاپیمای کاسینی ناسا و در نور دیدنی (مریی) گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی کاسینی از انسلادوس حدود ۶۶۰۰۰ کیلومتر بود. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۳۹۸ متر است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:

Enceladus - craters - moon - geologic activity - solar system - plume - Saturn - visible light - Cassini spacecraft - narrow-angle camera

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه