شگفتی تازه انسلادوس: بخش‌هایی از سطح آن گرم‌تر از جاهای دیگر است!

در این تصویر پررنگ شده‌ی فضاپیمای کاسینی ازعرض‌های جنوبی انسلادوس، "راه راه های ببری" آبی‌فام آن را روی منطقه‌ی قطب جنوب آن نشان می‌دهد. این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۴ مگابایت)
بر پایه‌ی پژوهش تازه‌ای که در نشریه‌ی نیچر آسترونومی منتشر شده، منطقه‌ی قطب جنوب انسلادوس، ماه یخی سیاره‌ی کیوان (زحل)، تنها چند فوت زیر سطح یخ‌زده‌اش گرم‌تر از چیزیست که انتظار می‌رفت. این نشان می‌دهد که اقیانوس آب مایع زیر این منطقه شاید تنها چند کیلومتر با سطح فاصله داشته باشد- نزدیک‌تر از چیزی که پیش از این گمان می‌رفت.

این فزونی گرما به ویژه روی سه ساختار بیشتر حس می‌شود که بی‌شباهت به "راه‌راه‌های ببری" (ترک‌خوردگی‌های آشکار برجسته‌ای روی قطب جنوب انسلادوس که یخ‌فشان‌ها از آنها بیرون می‌زند) نیستند، ولی بر خلاف راه‌راه‌های ببری، به نظر نمی‌رسد اکنون فعال باشند. این شکستگی‌های به ظاهر خفته‌ روی یک اقیانوس زیرزمینی و گرم، به پویایی زمین‌شناسی انسلادوس اشاره دارند، و نشان می دهند که این ماه می‌توانسته در گذشته چندین دوره‌ی فعالیت، در بخش‌های گوناگون سطحش را پشت سر گذاشته باشد.

به گفته‌ی یکی از این پژوهشگران، این فزونی دما را نمی‌توان به تابش آفتاب یا گرمایش خود کیوان نسبت داد، بنابراین باید به دنبال چشمه‌ی گرمایی دیگری در آنجا بود.

این یافته با نتایج پژوهش سال ۲۰۱۶ که به دست گروهی جدا از گروه علمی کاسینی انجام شد و کلفتی پوسته‌ی یخی انسلادوس را برآورد کرده بود سازگار است. این پژوهش‌ها ژرفای میانگین پوسته‌ی یخی را ۱۸ تا ۲۲ کیلومتر نشان می‌دهند، با کلفتی کمتر از ۵ کیلومتر در قطب جنوب.

لیندا اسپیلکر، دانشمند پروژه‌ی کاسینی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادینای کالیفرنیا می گوید: «یافتن دماهایی بالاتر از چشمداشت بر فراز این سه منطقه‌ی خفته، شگفتی دیگری بر شگفتی‌های انسلادوس می‌افزاید. اقیانوس زیرزمینی آن چگونه است و آیا زندگی می‌تواند در آن وجود داشته باشد؟ اینها پرسش‌هایی هستند که ماموریت‌های آینده در این دنیای اقیانوسی پاسخش را خواهند یافت.»

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Nature Astronomy - Saturn - moon - Enceladus - water - tiger stripes - geology - Cassini - Cassini Project Scientist - Linda Spilker - NASA - Jet Propulsion Laboratory - Pasadena - California - south polar

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه