جان‌سخت‌های حلقه F کیوان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
فضاپیمای کاسینی ناسا در ادامه‌ی پیمودن مدارهای حلقه‌خراش خود، با گذر از کنار حلقه‌ی F سیاره‌ی کیوان (زحل)، اجرام کوچک و ماندگاری را هم در آنجا دنبال می‌کند.

در این عکس‌ها دو تا از چنین اجرامی را می‌بینیم که کاسینی نخستین بار در بهار سال ۲۰۱۶، زمانی که داشت از مدارهایی استوایی‌تر به مدارهایی با زاویه‌ی فزاینده نسبت به استوای سیاره جابجا می‌شد آنها را دیده بود.

اعضای گروه تصویربرداری کاسینی برای این دو جرم، نام‌های غیررسمی اف۱۶کیوای (F16QA) در سمت راست و اف۱۶کیوبی (F16QB) را برگزیدند. پژوهشگران دیده‌اند که این اجرام هر از گاهی به هسته‌ی روشن حلقه‌ی F برخورد کرده و ساختارهای برخوردی دیدنی‌ای پدید آورده‌اند [تصویر زیر را ببینید]، مانند ساختارهایی که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ توسط جرمی به نام S/2004 S 6 پدید آمده بود.

این اجرام احتمالا به طور عمده توده‌هایی سست از ذرات ریز حلقه هستند، ولی از آنجایی که از زمان یافته شدنشان تاکنون برخوردهای پرشماری با حلقه داشته و جان به در برده‌اند، دانشمندان گمان می‌برند اجرام کوچک سفت و سختی هم در دل هر یک از آنها پنهان شده است. هاله‌ی محو غباری که آنها را در بر گرفته به احتمال بسیار دستاورد تازه‌ترین برخوردیست که پیش از گرفته شدن این عکس میان حلقه با هر یک از آنها رخ داده بوده.
ساختارهای برخوردی که در پی برخورد این اجرام با هسته‌ی حلقه‌ی F پدید می‌آیند
به نظر دانشمندان، این اجرام در آغاز به دنبال آشفتگی‌هایی که پرومتئوس، ماه کیوان پدید آورده بود، به شکل توده‌هایی سست و شل در هسته‌ی حلقه‌ی F درست شدند. اگر این توده‌ها از برخوردهای بعدی با پرومتئوس جان به در ببرند، مدارهایشان می‌تواند تکامل پیدا کرده و سرانجام توده‌هایی درست کنند که با گذشتن از هسته‌ی حلقه، ساختارهایی تماشایی پدید بیاورند، حتی اگر برخوردشان با حلقه با سرعت کم انجام شود.

این عکس‌ها در روز ۵ فوریه‌ی ۲۰۱۷، به کمک دوربین زاویه‌باریک فضاپیمای کاسینی گرفته شده‌اند. در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از حلقه‌ی F برابر با ۹۸۲۰۰۰ کیلومتر (عکس سمت چپ) و ۸۹۴۰۰۰ کیلومتر (عکس سمت راست) بود. هر پیکسل عکس‌ها هم‌ارز ۶ کیلومتر است.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - ring-grazing - Saturn - F ring - planet - equator - F16QA - F16QB - S/2004 S 6 - ring - moon - Prometheus - core - narrow-angle camera

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه