نظریه تازه و جنجالی برای فوران‌های اسرارآمیز رادیویی: کار بیگانگان است!

* بر پایه‌ی پژوهشی تازه، چشمک‌های کیهانی رازگونه‌ای که به نام فوران زودگذر رادیویی (اف‌آربی، FRB) شناخته می‌شوند شاید نشانه‌ی فناوری پیشرفته‌ی بیگانگان، و راهکار آنها برای شتاب دادن به فضاپیماهای میان‌ستاره‌ای خود و رساندن آنها به سرعت‌هایی سرسام‌آور باشد.
نمای هنری از یک بادبان نوری که با فشار پرتوی یک چشمه‌ی دست‌ساز [رنگ سرخ] روی یک سیاره به پیش می‌رود. آیا فوران‌های زودگذر رادیویی همین پرتوها هستند که یک آن مسیرشان رو به زمین می‌شود و ما آن را به شکل چشمکی نیرومند می‌بینیم؟
اخترشناسان از سال ۲۰۰۷ تاکنون، حدود ۲۰ تا از این چشمک‌های کوتاه و بی‌اندازه درخشان را یافته‌اند. اف‌آربی‌ها به نظر می‌رسد از کهکشان‌هایی در فاصله‌ی میلیاردها سال نوری زمین می‌آیند، ولی چیزی که آنها را پدید آورده هنوز یک راز است.

اَوی لوب، نظریه‌پرداز مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان و یکی از نویسندگان این پژوهش روز پنجشنبه (۹ مارس) در بیانیه‌ای گفت: «فوران‌های زودگذر رادیویی با توجه به مدت کوتاه و فاصله‌ی دورشان، بی‌اندازه درخشانند، و ما هیچ سرچشمه‌ی طبیعی شناخته شده‌ای را به طور قطع برایشان نیافته‌ایم. احتمال یک سرچشمه‌ی دست‌ساز (مصنوعی) برای آنها ارزش فکر کردن و بررسی را دارد.»

بر پایه‌ی این پژوهش، یکی از این چشمه‌های دست‌ساز احتمالی می‌تواند یک فرستنده‌ی رادیویی غول‌پیکر باشد که به دست بیگانگان هوشمند ساخته شده. از همین رو لوب و ماناس‌وی لینگام، نویسنده‌ی اصلی پژوهش از دانشگاه هاروارد، به بررسی این توضیح احتمالی و امکان‌پذیر بودن آن پرداختند.

این دو محاسبه کردند که یک فرستنده‌ی خورشیدی واقعا می‌تواند سیگنال‌های "اف‌آربی-مانند" را به فضا بگسیلد- ولی فراهم کردن انرژی مورد نیاز برای چنین چیزی نیاز به یک منطقه‌ی گردآوری نور به بزرگی دو برابر زمین دارد.

چنین انرژی کلانی می‌تواند ساختار را ذوب کند مگر این که ساختار با آب خنک شود. لینگام و لوب تعیین کردند که ساختن چنین فرستنده‌ی هیولاپیکری از دید فناوری امکان‌پذیر است (هر چند فراتر از توانایی‌های امروزی بشر).

خوب چرا بیگانگان باید چنین چیزی بسازند؟ به گفته‌ی این دانشمندان، پذیرفتنی‌ترین توضیح، شتاب دادن به فضاپیماهایشان و رساندن آنها به سرعت‌های باورنکردنی است. این فضاپیماها می‌توانند مجهز به بادبان‌های نوری باشند که با فشار پیوسته‌ی فوتون‌های برخوردی و بهره گیری از آن به عنوان نیروی پیشران حرکت می‌کنند، بسیار همانند بادبان‌های کشتی‌ها که با فشار باد به جلو می‌روند. (بادبان‌های نوری تاکنون توسط خود ما هم ساخته و در فضا به کار گرفته شده‌اند، و همچنین، برنامه‌ی Breakthrough Starshot که هدفش فرستادن کاوشگرهای روباتیک به سامانه‌های ستاره‌ای نزدیک است نیز بر همین فناوری استوار است.)

بادبان نوری "LightSail A"-درباره‌اش بخوانید:
* بادبانی که با نور خورشید کار می کند
در واقع محاسبه‌های لینگام و لوب نشان می‌دهد که یک فرستنده با توانایی گسیل سیگنال‌های اف‌آربی-مانند، می‌تواند یک فضاپیما به وزن حدود ۱ میلیون تُن را به پیش براند [ایستگاه فضایی تنها۴۲۰ تن است-م].

لینگام می گوید: «این به اندازه‌ی کافی بزرگ هست که بتواند سرنشینان زنده را راهی فضای میان‌ستاره‌ای یا حتی میان‌کهکشانی کند.»

این پرتوی نیرومند به طور پیوسته بر این بادبان‌ها می‌تابد ولی ما تنها فوران گذرایی از آن را می‌بینیم زیرا این چشمه‌ی نور [که تنها به شکل باریکه‌ای پرتو می‌تاباند] نسبت به زمین، به طور پیوسته به همراه کهکشان، ستاره، و سیاره‌ی میزبانش در حرکت است و تنها در یک آن ممکن است راستای مسیر باریکه‌ی نورش از روی زمین بگذرد.

در مواردی، این فوران‌ها تکرار شده‌اند که با هیچ رویداد کیهانی شناخته‌ شده‌ای توضیح‌پذیر نیست، ولی شاید همین بتواند سرنخ‌های مهمی درباره‌ی سرچشمه‌ی احتمالا دست‌ساز آنها به ما بدهد.

با فرض این که بیشتر اف‌آربی‌ها کار بیگانگان باشد، و با در نظر گرفتن شمار برآورد شده‌ی سیاره‌های زیست‌پذیر در کهکشان راه شیری (حدود ۱۰ میلیارد)، لینگام و لوب یک حد برای شمار تمدن‌های پیشرفته در کهکشانی مانند کهکشان خودمان محاسبه کردند: ۱۰ هزار.

لینگام و لوب سرشت جنجالی این پژوهش را می‌پذیرند. آنها ادعا نمی‌کنند که اف‌آربی‌ها واقعا کار بیگانگان است؛ بلکه می‌گویند این انگاشتی در خور توجه است.

لوب می‌گوید: «دانش ربطی به باور و خیال ندارد، دانش بر پایه‌ی شواهد است. گمانه‌زنی‌های پیشاپیش احتمالات را محدود می‌کند. می‌ارزد که نظریه‌های گوناگون را پیشنهاد کنیم و بگذاریم داده‌ها میانشان داوری کنند.»

پژوهشنامه‌ی این دانشمندان برای انتشار در آستروفیزیکال جورنال لترز پذیرفته شده است. نگارش پیش‌چاپ آن را می‌توانید به رایگان در تارنمای arXiv بخوانید.

-------------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
alien - civilization - accelerate - fast radio burst - FRB - galaxy - Avi Loeb - Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics - intelligent alien - Manasvi Lingam - Harvard University - Earth - light sail - momentum - photon - Breakthrough Starshot - star system - ET - habitable - planet - Milky Way - alien civilization - The Astrophysical Journal Letters - preprint - arXiv

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه