لکه تاریک و "کهکشان" بر روی مشتری

* فضاپیمای جونوی ناسا در روز دوشنبه، ۲۷ مارس، ساعت ۸:۵۲ به وقت جهانی برای پنجمین بار از فراز قله‌ی ابرهای پرراز و رمز مشتری خواهد گذشت.

در زمان رسیدن به نزدیک‌ترین نقطه (نقطه‌ی perijove یا پیرامشتری)، جونو با سرعتی نزدیک به ۵۷.۸ کیلومتر بر ثانیه نسبت به این غول گازی، از فاصله‌ی حدود ۴۴۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای آن خواهد گذشت. هر هشت دستگاه علمی جونو به هنگام گذر روشن خواهند بود و به گردآوری داده‌ها خواهند پرداخت.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

اسکات بولتون، پژوهشگر اصلی جونو از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در سن آنتونیو می‌گوید: «این چهارمین گذر علمی (پنجمین گذر جونو) از کنار مشتری خواهد بود و ما از ناشناخته‌هایی که جونو برایمان آشکار خواهد کرد هیجان‌زده‌ایم. هر بار به قله‌ی ابرهای مشتری نزدیک می‌شویم، به بینش‌های تازه‌ای دست می‌یابیم که به ما در شناخت این سیاره‌ی غول‌پیکر شگفت‌انگیز کمک می‌کنند.»

جونوکم، دوربین فضاپیمای جونو، این تصویر را در ۲ فوریه‌ی ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۱۳ به وقت جهانی از فراز ۱۴۵۰۰ کیلومتری قله‌ی ابرهای مشتری گرفت. این هدف که یکی از گزینه‌های سفارش مردمی بود تنها به نام "لکه‌ی تاریک" شناخته شده است. از چشم تلسکوپ‌های زمینی به سختی می‌شد آن را به عنوان یک توفان تیره شناسایی کرد.

شهروند-دانشمند، رومن تکاچنکو رنگ‌های این تصویر را بهبود داده تا جزییات بسیارِ این توفان و ابرهای پیرامونش را نمایان‌ کند. درست زیر این توفان تاریک یک توفان روشن و بیضی-شکل، با ابرهای سفید و روشن و فراز بالا با نمای یک کهکشان مارپیچی جای دارد. تکاچنکو تصویر را ۹۰ درجه نیز چرخانده [به همین دلیل توفان کهکشانی در سمت چپ لکه‌ی تاریک دیده می‌شود] و آن را به یک اثر هنری تبدیل کرده است.

گروه علمی جونو به بررسی داده‌های به دست آمده از گذرهای پیشین ادامه می دهند. دانشمندان دریافته‌اند که میدان‌های مغناطیسی مشتری بسیار پیچیده‌تر از چیزیست که در آغاز پنداشته می‌شد، و این که نوارها و ناحیه‌هایی (نوارهای عرضی) که نمای ویژه‌ی قله‌ی ابرهای مشتری را به آن داده‌اند، تا ژرفای درون سیاره ادامه یافته‌اند. داده‌های گرد آمده از ذرات پرانرژی که شفق‌های درخشان مشتری را پدید می‌آورند نشانگر سامانه‌ی جریانی پیچیده‌ای از مواد باردار است که از آیو، ماه آتشفشانی این سیاره سرچشمه می‌گیرند.

انتظار می‌رود پژوهشنامه‌های کارشناسی شده و یافته‌های ژرف‌تر از نخستین گذر جونو در ماه‌های آینده منتشر شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Juno - Jupiter - cloud top - perijove - planet - gas giant - flyby - Scott Bolton - Southwest Research Institute - San Antonio - Jovian - galaxy - JunoCam - Dark Spot - Citizen scientist - Roman Tkachenko - magnetic fields - belt - zone - aurora - volcano - moon - Io

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه