مارپیچ دو رقصنده کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
مارپیچ شگفت‌انگیز درون این تصویر اگرچه مانند صدفی بر ساحل دریا به نظر می‌رسد، ولی در حقیقت سرشتی فضایی دارد.

این عکس چشمگیر به کمک آرایه‌ی بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما) از یک سامانه‌ی دوتایی گرفته شده که در آن، دو ستاره (ال‌ال اسب باردار و همدمش) سرگرم رقصی کیهانی با یکدیگر و چرخش به دور گرانیگاه مشترکشان هستند.
همگذاری از داده‌های تلسکوپ هابل و آرایه‌ی آلما
تصویر بزرگ‌تر

ستاره‌ی پیر ال‌ال‌اسب بالدار که در گام تبدیل شدن به یک سحابی سیاره‌نما به سر می‌برد، دارد به طور پیوسته مواد گازی لایه‌های بیرونی‌اش را به فضا پس می‌زند، و ساختار مارپیچی آشکار پیرامونش هم دستاورد خودش و همدمش است که در دل این گازها در چرخشند.

این مارپیچ حدود یک سوم سال نوری گستردگی دارد و نظمی باورنکردنی را به نمایش گذاشته. بر پایه‌ی نرخ چشمداشتیِ گسترش مارپیچیِ این گازها، می‌بایست هر هشتصد سال یک لایه‌ی تازه در آن پدید آید، زمانی تقریبا هم‌ارز یک دور چرخش دو ستاره به گرد یکدیگر.

ال‌ال اسب بالدار نخستین بار حدود ۱۰ سال پیش در عکسی که تلسکوپ فضایی هابل از ساختار مارپیچ زیبای آن گرفته بود دیده شد. این نخستین بار بود که الگویی مارپیچی در مواد پیرامون یک ستاره‌ی پیر دیده می‌شد [این عکس را در این مطلب دیده بودید: * مارپیچ شگفت‌انگیز یک ستاره پیر].

این تک-عکس آلما تنها برشی دو-بعدی از این مارپیچ را نشان می‌دهد ولی به همراه دیگر عکس‌های این آرایه‌، ساختار سه-بعدی و پیچیده‌ی هندسه‌ی آن را هم نمایان کرده که در ویدیوی زیر می‌توانید ببینید.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در کانال تلگرام ببینید

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
shell - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - ALMA - binary star system, - star - LL Pegasi - waltz - centre of gravity - planetary nebula - spiral - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - 3D

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه