کهکشانی که رده‌بندی‌اش سخت است

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ- بسیار بزرگ (۵.۹ مگابایت)
رده‌بندی برخی کهکشان‌ها سخت‌تر از دیگران است.
این عکس که به کمک دوربین میدان‌گسترده‌ی شماره ۳ی تلسکوپ فضایی هابل (WFC3) گرفته شده نمایی خیره‌کننده از دو کهکشان برخوردی در فاصله‌ی حدود ۶۰ میلیون سال نوری زمین، در صورت فلکی شیر (به عربی: اسد) را نشان می‌دهد.

لکه‌ی آبی‌فام افشان و پراکنده‌ای که در سمت راست چارچوب دیده می‌شود ان‌جی‌سی ۳۴۴۷ نام دارد ولی از آنجایی که لکه‌ی کوچک‌تر بالا سمت چپ به نام ان‌جی‌سی ۳۴۴۷آ شناخته می‌شود، گاهی به آن ان جی‌سی ۳۴۴۷ب، و به هر دوی آنها با هم ان‌جی‌سی ۳۴۴۷ می‌گویند.

مشکل ما با فضا اینست که بسیار بسیار بزرگ است. اخترشناسان صدها سال است که کهکشان‌ها، ستارگان، ابرهای کیهانی و چیزهای دیگر را در آن پیدا کرده و رویشان نام می‌گذارند. یگانه‌سازی و نظم‌بخشی و دسته‌بندی همه‌ی چیزهایی که تاکنون دیده شده بسیار دشوار است، به ویژه هنگامی که با جرم رازگونه‌ای مانند ان‌جی‌سی ۳۴۴۷ سر و کار داریم که سرسختانه در برابر رده‌بندی ساده پایداری می‌کند.

روی هم رفته می‌دانیم که ان‌جی‌سی ۳۴۴۷ از یک جفت کهکشان برخوردی تشکیل شده، ولی درست نمی‌دانیم که هر یک از آنها پیش از گلاویز شدن با یکدیگر چه ریختی داشته‌اند. این دو به اندازه‌ای به هم نزدیکند که برهم‌کنش‌های گرانشی نیرومند میانشان، چهره‌ی آنها را دگرگون کرده و نمای ویژه‌ای که اکنون می‌بینیم را به آنها داده.

ان‌جی‌سی ۳۴۴۷آ به نظر می‌رسد پسماندهای یک ساختار میله‌ی مرکزی و بازوهای مارپیچیِ به هم ریخته باشد، دو ساختار ویژه‌ی کهکشان‌های مارپیچی. برخی ان‌جی‌سی ۳۴۴۷ب را کهکشانی می‌دانند که در گذشته یک کهکشان مارپیچی بوده، ولی برخی دیگر آن را در رده‌ی کهکشان‌های نامنظم جای داده‌اند.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
galaxy - Hubble - Wide Field Camera 3 - WFC3 - constellation of Leo - The Lion - NGC 3447 - NGC 3447B - NGC 3447 - NGC 3447A - star - gravitational force - central bar - spiral arm - spiral galaxy - irregular galaxy

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه