آشفته بازار شکارچی

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۴۱ مگابایت)
سحابی بزرگ شکارچی (به عربی: جبار) یک زایشگاه ستاره‌ای غول‌پیکر نزدیک به ماست که شاید نامدارتر از همه سحابی‌ها و ابرهای کیهانی باشد.
در اینجا رشته‌هایی از غبار تیره و گاز برافروخته دیده می‌شود که ستارگان داغ و جوان در لبه‌ی یک ابر مولکولی میان‌ستاره‌ای غول‌آسا در فاصله‌ی تنها ۱۵۰۰ سال نوری زمین را در میان گرفته‌اند. این تصویر ژرف، بخش‌هایی از مرکز سحابی را از چشم تلسکوپ فضایی هابل و با رنگ‌آمیزی ویژه‌ی این تلسکوپ نشان می‌دهد.
سحابی بزرگ شکارچی را می‌توان با چشم نامسلح نزدیک کمربند سه ستاره‌ای شکارچی که به آسانی در آسمان شناسایی می‌شود در صورت فلکی شکارچی پیدا کرد.
این سحابی افزون بر آن که در دلش یک خوشه‌ی ستاره‌ای باز درخشان به نام خوشه‌ی ذوزنقه دارد، جایگاه چندین پرورشگاه‌ ستاره‌ای هم هست. این پرورشگاه‌ها بیشتر از گاز هیدروژن، ستارگان داغ جوان، قرص‌های پیش سیاره‌ای (پروپلید)، و فواره‌های ستاره‌ای که مواد را با سرعت بسیار به فضا می‌افشانند تشکیل شده‌اند.
سحابی شکارچی به نام ام۴۲ نیز شناخته می‌شود و با پهنای ۴۰ سال نوری در همان بازوی مارپیچی کهکشان راه شیری که ما هم در آنیم جای دارد.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Great Nebula in Orion - starbirth - nebula - star - molecular cloud - Hubble Space Telescope - unaided eye - belt - constellation Orion - open cluster - Trapezium - Orion Nebula - stellar nursery - hydrogen - proplyd - stellar jets - M42 - spiral arm - Galaxy - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه