جوانان غرق در غبار

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴ مگابایت)
این مجموعه سحابی‌های گرد و غباری در لبه‌ی ابر مولکولی گاو (ثور) در فاصله‌ی تنها ۴۵۰ سال نوری زمین جای دارد. در این چشم‌انداز کیهانی ستارگان دارند ساخته می‌شوند. این چشم‌انداز تلسکوپی از پیوند داده‌های به دست آمده در حدود ۴۰ ساعت درست شده و نزدیک به ۲ درجه از آسمان را می‌پوشاند.
از جمله اجرام درون این پهنه‌ی آسمان می‌توان از برخی از ستارگان جوان رده‌ی تی-گاوی (T-Tauri) نام برد که هنوز در پسمانده‌ی ابرهای زاینده‌شان در سمت راست چارچوب جای دارند. این ستارگان چند میلیون ساله که هنوز در دوره‌ی نوجوانی خود به سر می‌برند، ستارگانی با درخشش متغیرند که واپسین گام‌های رُمبش گرانشی خود را می‌گذرانند.
با افزایش سن این ستارگان و ورود به رشته‌ی اصلی که گامی پایدار و کم‌جرم در روند فرگشت ستارگان است، دمای هسته‌شان نیز برای نگه داشتن همجوشی هسته‌ای افزایش می‌یابد. خورشید میانسال ما حدود ۴.۵ میلیارد سال است که در گام رشته‌ی اصلی به سر می‌برد.
در سمت چپ یک ستاره‌ی متغیر و جوان دیگر به نام "وی۱۰۲۳ گاوی" دیده می‌شود. ابر زاینده‌ی زردفام این ستاره در همسایگی یک سحابی بازتابی آبی‌فام خیره‌کننده به نام "سیِدِربلاد ۳۰" یا "ال‌بی‌ان ۷۸۲" جای دارد.
درست بالای این سحابی بازتابی آبی‌فام درخشان هم یک سحابی غبارآلود تاریک به نام بارنارد ۷ دیده می‌شود.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
nebula - Taurus molecular cloud - T-Tauri - star - gravitational collapse - nuclear fusion - main sequence - stellar evolution - Sun - variable star - V1023 Tauri - reflection nebula - Cederblad 30 - LBN 782 - dark nebula - Barnard 7

منبع: apod.nasa.gov

4 دیدگاه شما:

ناشناس

آیا اطلاعاتی درمورد کهکشانی که در منتهاالیه گوشه ی راست پایین تصویر قرار داره، از قبیل نام ، انداره و فاصله آن زمین قرار داره دارید ؟

یک ستاره در هفت آسمان

راستش نه دوست عزیز
چند جا که جستجو کردم، دربارش چیزی پیدا نکردم. ولی بازم می‌گردم

ناشناس

همین که جست و جو کردید ، هرچند پاسخ آن را نیافتید ، بسیار از شما سپاس گذارم
موفق و پایدار باشید

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم. سپاس از محبتتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه