ناهید دارد رویش را از زمین برمی‌گرداند

در ۲۵ مارس (۵ فروردین)، سیاره‌ی ناهید تقریبا یکراست از میان زمین و خورشید می‌گذرد- رویدادی که به نام "همیستانی (مقارنه‌ی) درونی خورشیدی" شناخته می‌شود. ناهید با نزدیک شدن به خورشید، کم کم سمت روزش از زمین رو بر می‌گرداند و با باریک‌تر شدن هلالش، از درخشش آن کاسته می‌شود.

یک عکاس نجومی به نام رافائلو لنا از رم ایتالیا چند شب است که این رویداد را دیده‌بانی کرده و به تصویر می‌کشد. وی می‌گوید: «باریک شدن هلال ناهید با نزدیک شدن به همیستانی درونی کاملا نمایان است. من این عکس‌ها را از پشت یک تلسکوپ ۷ اینچی ماک کاسگرین گرفته‌ام.»

ولی برای دیدن شکل ناهید نیازی به تلسکوپ به این بزرگی نیست. حتی دوربین‌های دوچشمی معمولی هم هلال آن را نشان می‌دهند. ستاره‌شناسان آماتور نیز در این شب‌های باقی‌مانده تا همیستانی درونی، مشتاقانه ناهید را رصد می‌کنند. در چند شب آینده، هلال ناهید به طور فزاینده‌ای باریک شده و با نزدیک‌تر شدن شاخ‌هایش به یکدیگر، دایره‌ای‌تر می‌شود. در شب ۵ فروردین، هنگامی که زاویه‌ی ناهید و خورشید به کمترین اندازه می‌رسد، شاخ‌های هلال آن می‌توانند عملا به هم بپیوندند [و یک دایره‌ی کامل را درست کنند].

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:

Venus - Earth - sun - inferior solar conjunction - planet - Astrophotographer - Raffaello Lena - Rome - Italy - Mak Cassegrain - crescent

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه