این آسمان زیبا رسما در برابر آلودگی نوری محافظت شده


پارک ملی مونفراگ اسپانیا، جایی که این تصویر در آن گرفته شده، به تازگی آسمان شبش به طور رسمی در برابر هر گونه آلودگی‌ نوری در آینده مورد حفاظت قرار گرفته.
نماهای آشنای آسمان شب‌های زمستان نیمکره‌ی شمالی، از جمله ستارگان بسیار پرنور شباهنگ (شعرای یمانی)، ابط‌الجوزا (شبان‌شانه، آلفای شکارچی)، شعرای شامی، خوشه‌های درخشان ستاره‌ای مانند خوشه‌ی پروین، و سحابی‌های کم‌نور (از دید عکاسی) مانند سحابی‌های کالیفرنیا و گل سرخ در این تصویر همنهاده به خوبی دیده می‌شوند.
تا همین ۱۰۰ سال پیش، بسیاری از مردم شب‌ها آسمان‌های تاریک بیشتری را نسبت به مردم امروز می‌دیدند، دلیل اصلی این تغییر، افزایش آلودگی نوری در زمان کنونی است.
پارک‌های دیگری هم هستند که مانند این پارک، آسمانشان در فهرست مناطق حفاظت شده در برابر آلودگی نوری ثبت شده‌، از جمله پارک ملی دث ولی (دره‌ی مرگ) در آمریکا و پارک ملی گرسلندز در کانادا. مناطقی مانند شهر فلگستف در آریزونای آمریکا و جزیره‌ی هاوایی نیز آسمان شب حفاظت شده دارند.
بی‌شک اگر بتوانید به هر یک از این مناطق و پارک‌ها بروید، شما هم می‌توانید چنین چشم‌اندازی از آسمان شب را به چشم خود ببینید.
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:

Monfragüe National Park - Spain - light pollution - star - Sirius - Betelgeuse - Procyon - star cluster - Pleiades - nebula - California - Rosette - Death Valley National Park - USA - Grasslands National Park - Canada - Flagstaff - Arizona - Big Island - Hawaii

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه