سیارکی که دیروز از کنار زمین گذشت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یک روز پیش از گذشتن سیارک ۲۰۱۴ جی‌او۲۵ از کنار زمین، با بهره از آنتن ۷۰ متری ناسا در مجموعه‌ی ارتباطات فضای دوردست گلدستون در کالیفرنیا عکس‌هایی راداری از آن گرفته شد.
رشته‌ی ۳۰ تایی از عکس‌های راداری که اینجا می‌بینید از چپ به راست، پیکره‌ی دولَپی سیارک را نشان می‌دهند که تقریبا هر ۵ ساعت یک بار دور خود می‌چرخد و پهنای تکه‌ی بزرگش هم حدود ۶۱۰ متر است.
این سنگ آسمانی که در فهرست سیارک‌هایی با توان خطرزایی (PHAها) جای دارد، روز ۱۹ آوریل از کنار سیاره‌ی ما گذشت و با فاصله‌ی امن ۱.۸ میلیون کیلومتری آن را پشت سر نهاد. این فاصله بیش از ۴ برابر فاصله‌ی زمین تا ماه بود. از پشت تلسکوپ‌های خانگی، این جرم ماند یک نقطه‌ی کم‌نور و سریع دیده می‌شد.
سیارک ۲۰۱۴ جی‌او۲۵ در ماه می سال ۲۰۱۴ در جریان پیمایش آسمان کاتالینای ناسا یافته شد. این پیمایش بخشی از برنامه‌ی رصد اجرام نزدیک-زمین ناسا (NEO) است که با همکاری دانشگاه آریزونا انجام می‌شود.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
asteroid - 2014 JO25 - antenna - NASA - Goldstone Deep Space Communications Complex - California - Potentially Hazardous Asteroids - planet - Earth - Moon - Catalina Sky Survey - Near-Earth Objects Observations Program - University of Arizona

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه