آنتنی که یک جنگ بزرگ را گزارش می‌دهد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
۶۰ میلیون سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی جنوبی کلاغ، نبردی میان دو کهکشان بزرگ به نام‌های ان‌جی‌سی ۴۰۳۸ و ان‌جی‌سی ۴۰۳۹ در جریانست.
در درازنای این برخورد هولناک و ویرانگر که از صدها میلیون سال پیش آغاز شده، بسیار کم پیش آمده که ستارگان این کهکشان‌ها با هم برخوردی داشته باشند زیرا بیشتر پهنه‌ی کهکشان‌ها را فضاهای تهی تشکیل داده و ستارگان اگرچه درخشانند، ولی تنها بخش کوچکی از حجم این فضا را پر کرده‌اند.
چیزی که اغلب روی می‌داده، برخورد میان ابرهای بزرگ غبار و گاز مولکولی دو کهکشان‌ بوده که به دوره‌هایی از ستاره‌زایی‌های آتشین نزدیک مرکز این ویرانه‌ی کیهانی انجامیده.
در این چشم‌انداز خیره‌کننده‌ که گستره‌ای به پهنای بیش از ۵۰۰ هزار سال نوری را می‌پوشاند، خوشه‌های جوان ستاره‌ای را می‌بینیم و موادی که در اثر نیروهای کِشند گرانشی، تا دوردست‌های فضا به بیرون از آوردگاه دو کهکشان پرتاب شده‌اند.
این نمای موزاییکی چشمگیر از همگذاری داده‌های چند تلسکوپ‌ به دست آمده. تلسکوپ زمینی سوبارو دنباله‌های بزرگ ولی کم‌نور کِشندی را آشکار کرده‌ و تلسکوپ فضایی هابل هم هسته‌های درخشان کهکشان‌ها را با جزییات عالی نمایان ساخته.
گفتنی است همین ساختارهای بلند و کمانیِ پیوسته به این دو جرم آسمانی باعث نامگذاری آن‌ها به نام "آنتن" شده است.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies

واژه نامه:
constellation Corvus - NGC 4038 - NGC 4039 - molecular gas - star formation - star cluster - gravitational tidal force - core - Subaru telescope - Hubble Space Telescope - galaxy - Antennae

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه