دود یک دودکش آسمانی

عکس از عکاس نجومی بین‌المللی، بابک تفرشی
اندازه‌های بزرگ‌تر: ۱ مگابایت- ۳.۲ مگابایت- ۱۸.۱ مگابایت
تصویر با امکان بزرگ‌نمایی بخش‌های گوناگون
* تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو) در این تصویر بیشتر به یک تلسکوپ بسیار کوچک می‌ماند!

از این چشم‌انداز به سختی می‌توان ساختمان‌های تیره و ضدنور شده‌ی چهار یگان تلسکوپ‌ ۸.۲ متری وی‌ال‌تی را بر فراز تپه‌ی بلند سرو پارانل در بیابان آتاکامای شیلی شناسایی کرد.

جایگاه وی‌ال‌تی بسیار به دقت برگزیده شده. جایی که یک تلسکوپ در آن ساخته می‌شود باید تا حد امکان خشک باشد، زیرا بخار آب می‌تواند نور فروسرخ را درآشامد (جذب کند) و کیفیت تصاویر را پایین بیاورد. برای کاهش هر چه بیشترِ تاثیر هوای زمین، وی‌ال‌تی در فرازای ۲۶۰۰ متری سطح دریا ساخته شده، به گونه‌ای که چگالی هوای میان آن و ستاره‌های آسمان به کمترین اندازه رسیده.

همچنین پارانال به اندازه‌ای دورافتاده است که به نسبت، اثری از آلودگی نوری در فضای آن نیست. برای پرهیز از آلودگی‌های نوری نالازم، حتی جاده‌هایی که در بیابان آتاکاما به سوی این تلسکوپ کشیده شده‌ هم چراغ‌های بسیار کمی دارند.

در این عکس، دنباله‌ای از ستارگان را در آسمان شبانه می‌بینیم که مانند دود از یک دودکش کیهانی بیرون زده‌اند. این دنباله، کهکشان خودمانست، راه شیری. در بالای تصویر، دنباله کمی پهن‌تر و روشن‌تر شده- این کوژی (برآمدگی) مرکزی پرستاره‌ی راه شیریست که در قلب این کهکشان جای دارد.
--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESO - Very Large Telescope - VLT - silhouette - Unit Telescope - Cerro Paranal - Chilean Atacama Desert - water vapour - infrared - Earth - star - light pollution - chimney - Milky Way - galactic bulge - B. Tafreshi

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه