آخرین ماموریت یک قهرمان

* فضاپیمای کاسینی ناسا پس از ۲۰ سال سفر در فضا، اکنون سوختش رو به پایان است. از همین رو به هدف پرهیز از برخورد با یکی ماه‌های احتمالا زیست‌پذیر سیاره‌ی کیوان، و آلودن محیط آن به میکروب‌های زمینی، مرگی باشکوه برای این رهنوردِ درازعمر زمینی برنامه‌ریزی شده.
کاسینی، کاوشگری تنها، پس از انجام ماموریتی بسیار پیروزمند در آشکار کردن فرّ و شکوه کیوان، حلقه‌ها و ماه‌هایش، اکنون در انتظار مرگی حماسی است
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک و یا کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان، و یا مستقیم در تارنمای خود جی‌پی‌ال ببینید

در سال ۲۰۰۴، کاسینی پس از سفری ۷ ساله در سامانه‌ی خورشیدی به کیوان (زحل) رسید. این فضاپیما با خود یک مسافر نیز داشت، کاوشگر اروپایی هویگنس- نخستین ساخته‌ی دست انسان که بر سطح دنیایی در دوردست سامانه‌ی خورشیدی نشست.

در بیش از یک دهه‌ی گذشته، کاسینی رازهای بسیاری درباره‌ی کیوان و ماه‌های یخ‌زده‌اش را آشکار کرده، و ما را با خود به دنیاهایی شگفت‌انگیز برده، دنیاهایی با رودهایی از متان که به دریاهایی از متان می‌ریزند، و دنیاهایی با فواره‌هایی از یخ و گاز که مواد اقیانوس آب مایع زیر سطح را به بیرون می‌افشانند، اقیانوسی که چه بسا در خود اجزای زندگی‌ساز را نیز داشته باشد. و کیوان- دنیایی غول‌پیکر با توفان‌هایی سهمگین و هماهنگی‌های ظریف گرانشی.

اکنون کاسینی یک وظیفه‌ی پایانی جسورانه دارد.

"پایان بزرگ" کاسینی یک ماجراجویی به کلی تازه و متفاوت است. این فضاپیما ۲۲ بار [در ۲۲ مدار] به درون فضای میان کیوان و حلقه‌هایش شیرجه می‌زند. کاسینی با گذرهای پیاپی از درون این منطقه‌ی ناشناخته، یافته‌های تازه‌ای درباره‌ی ریشه‌های حلقه‌ها، و سرشت درونی سیاره -که از فاصله‌ای نزدیک‌تر از همیشه با آن دیدار خواهد کرد- به دست خواهد آورد.

در آخرین مدار، کاسینی به درون خود کیوان شیرجه می‌زند و همچنان که تلاش می‌کند آنتن‌هایش را رو به زمین نگه دارد، پیام خداحافظی‌اش را برای زمینیان خواهد فرستاد. و در پایان با فرو رفتن در جو کیوان، کاسینی بخشی از خود این سیاره خواهد شد.

ویدیوی رایانه‌ای زیبایی که اینجا می‌بینید، در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (جی‌پی‌ال)، و با همکاری فیلمساز، اریک ورنکویست که در سال ۲۰۱۴ فیلم کوتاه Wanderers را ساخت درست شده، و دستاوردهای کاسینی و سفر پایانی‌اش را با روایتی هیجان‌انگیر و تکان‌دهنده به نمایش می‌گذارد. 

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Saturn - rings - moon - NASA - Cassini spacecraft - Earth - solar system - European - Huygens - methane - jet - liquid water - Grand Finale - planet -

منبع: jpl.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه