نگاهی بسیار نزدیک به حلقه‌های کیوان

فضاپیمای کاسینی ناسا دوربینش را رو به بخشی از شکاف کاسینی حلقه‌های کیوان، میان حلقه‌های A و B گرفته و ساختارهایی باریک و ظریف را نمایان کرده که با افزایش توان واگشود (وضوح) دوربین در روزها و هفته‌های آینده، از این هم پرجزییات‌تر دیده خواهند شد. گرچه حتی این وضوح هم هنوز کافی نیست و نتوانسته تک تک ذرات سازنده‌ی حلقه‌ها را آشکار کند.

عکس‌هایی که کیفیتی به این اندازه بالا دارند به دانشمندان در نقشه‌برداری از ساختارهای کوچک حلقه‌های کیوان کمک می‌کنند. در این عکس ویژگی‌هایی کوچک‌تر از نیم مایل (۰.۷ کیلومتر) را می‌توان دید. ولی اندازه‌ی ذرات درون حلقه‌ی آ به طور معمول چند متر تا چند سانتیمتر است که هنوز هم کوچک‌تر از آن هستند که در اینجا به طور جداگانه و تک تک دیده شوند.

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌ها و حدود ۷۹ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه-بسته‌ی فضاپیمای کاسینی در ۹ ژانویه‌ی ۲۰۱۷ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از منطقه‌ای از حلقه‌ها که اینجا دیده می‌شود ۱۱۳۰۰۰ کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-کیوان-فضاپیما (زاویه‌ی گام) برابر با ۵۲ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۶۹۰ متر است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Saturn - Cassini Division - A ring - B ring - rings - ring plane - narrow-angle camera - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه