زمین و ماه از فاصله ۱.۴ میلیارد کیلومتری

در این عکس فضاپیمای کاسینی ناسا، سیاره‌ی زمین مانند نقطه‌ای در لابلای حلقه‌های یخی کیوان (به عربی: زحل) دیده می‌شود.

کاسینی این عکس را در ساعت ۱۰:۴۱ شب ۱۲ آوریل ۲۰۱۷ به وقت اقیانوس آرام گرفت. در آن هنگام، فاصله‌ی فضاپیما از زمین ۱.۴ میلیارد کیلومتر بود. اگرچه به دلیل دور بودن، چیزی روی زمین پیدا نیست، ولی به هر حال بخشی از آن که رو به کاسینی بود، اقیانوس اطلس جنوبی را در بر داشت.

کره‌ی ماه هم در سمت چپ زمین دیده می‌شود. تصویر دوم را ببینید که این بخش عکس در آن بزرگنمایی شده.

حلقه‌هایی که در تصویر دیده می‌شوند حلقه‌ی A (در بالا) با شکاف‌های کیلر و اِنکه، و حلقه‌ی F (در پایین) است. دوربین کاسینی در زمان گرفتن این عکس، رو به سمت تاریک حلقه‌ها بود.

از کنار کیوان، همه‌ی سیاره‌های درونی سامانه‌ی خورشیدی [بهرام، زمین، ناهید، تیر] نزدیک به خورشید دیده می‌شوند و به آسانی در چنین عکس‌هایی جا می‌شوند، گرچه شانس چنین نماهایی در درازنای ماموریت کم بوده.

حلقه‌ی F در هندسه‌‌ی این دیدگاه درخشش ویژه‌ای یافته.

کاسینی امروز برای آخرین بار از کنار تیتان، ماه بزرگ کیوان گذشت تا با بهره از گرانش آن، تغییر مسیر داده و وارد گام "پایان بزرگ" شود. گامی که در آن، کاسینی درست درون حلقه‌ها به گرد کیوان خواهد چرخید و کم کم به آن نزدیک شده تا در آن فرو رود.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - planet - Earth - rings - Saturn - Atlantic Ocean - moon - A ring - Keeler gap - Encke gap - F ring - backlit - solar system - sun -

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه