انسلادوس یک دنیای زخم‌خورده است

* قطب جنوب انسلادوس زخمی شده و دارد خونریزی می‌کند، با خونی از جنس گرما و آب. این آسیب احتمالا از سوی یک سنگ آسمانی غول‌پیکر بر آن وارد شده که کمتر از ۱۰۰ میلیون سال پیش به این ماه یخ‌زده‌ی سیاره‌ی کیوان برخورد کرد و این ترک‌خوردگی‌ها و شیارهای نشت‌کننده را روی آن پدید آورد.

نمای انسلادوس و فواره‌های بزرگ و نمایانش.
این عکس در ۲ آوریل ۲۰۱۳ توسط فضاپیمای‌
کاسینی گرفته شد. تصویر بزرگ تر
منطقه‌ی نزدیک قطب جنوب انسلادوس، ماه سیاره‌ی کیوان (زحل) یکی از فریبنده‌ترین رازهای سامانه‌ی خورشیدی را در خود دارد. افشانه‌هایی از آب مایع که از اقیانوسی زیرزمینی سرچشمه گرفته‌اند به همراه گرمای بسیار از ترک‌های این ناحیه بیرون می‌زنند. تابش گرمایی قطب جنوب انسلادوس حدود ۱۰ گیگاوات بیشتر از چشمداشت‌هاست- هم‌ارز توان ۴۰۰ توربین بادی که با بالاترین ظرفیت خود کار کنند. ولی بخش‌های دیگر این ماه، سرد و به نسبت همگن است.
[خبرش را اینجا خواندید: * شگفتی تازه انسلادوس: بخش‌هایی از سطح آن گرم‌تر از جاهای دیگر است!]

جان اسپنسر، از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در کلرادو می‌گوید: «ما توضیح واقعا خوبی نیافته‌ایم که چرا همه‌ی این فعالیت‌ها در یک جا متمرکز شده.»

در بیشتر ماه‌های یخی و اقیانوسی، سرچشمه‌ی اصلی گرما "کشند" (جزر و مد) است: این اجرام در اثر گرانش سیاره‌ی مادری و نیز همسایگانش کش و قوس پیدا می‌کنند و در نتیجه درونشان گرم می‌شود.

آنجلا استیکل از دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند می‌گوید: «اگر گرمای آن در اثر نیروی کشندی بود، جنوب و شمالش می‌بایست یکسان می‌شد. پس این واقعیت که جنوب انسلادوس با داشتن این افشانه‌ها و برون‌ریزی‌های گرمایی، ساز مخالف با بخش‌های دیگرش می‌زند یک راز است.»

استیکل و همکارش جیمز رابرتز با بهره از شبیه سازی‌های رایانه‌ای به بررسی این پرداختند که آیا یک برخورد بزرگ در گذشته می‌توانسته به چنین پدیده‌ای بیانجامد یا نه. آنها پی بردند که ظاهر شگفت‌انگیز انسلادوس را می‌توان با برخورد بزرگی توضیح داد که شکاف‌هایی غول‌پیکر روی یخ‌هایش پدید آورده بوده. به گفته‌ی این دانشمندان در همایش علمی دانش سیاره‌ای، چنین برخوردی می‌توانسته قطب جنوب را گرم و شکننده کرده باشد. این همایش روز ۲۱ مارس در تگزاس برگزار شد.

دنیای زخم‌خورده
استیکل می‌گوید: «یک برخورد می‌توانسته شرایط مناسب برای پیدایش سطحی مانند آنچه امروز می‌بینیم را فراهم آورد.» این برخورد برای داشتن چنین اثری می‌بایست به اندازه‌ی کافی نیرومند باشد تا به درون لایه‌ی یخ ۲۰ کیلومتری که اقیانوس انسلادوس را پوشانده نفوذ کند، ولی ما امروزه اثری از یک دهانه نمی‌بینیم زیرا آبی که بیرون زد و آن را پرکرد بی‌درنگ یخ زد.
اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در فیسبوک یا کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

رابرتز می‌گوید: «تا یک ساعت پس از برخورد، آب‌های بیرون زده توانستند یک لایه‌ی یخی ۱۰ سانتیمتری درست کرده و بازسازی پوسته‌ی یخی را آغاز کنند. این آسیب‌دیدگی به سرعت بهبود یافت، ولی جای زخمش به جا ماند.»

چنین برخوردی می‌توانسته به سطح انسلادوس انرژی بدهد و دمای یخ پیرامون را بالا برده و آن را سست کند. همچنین این برخورد یک موج شوک و فعالیت لرزه‌ای پدید آورد که توانستند پوسته را بشکافد.

این برخورد حتی دقیقا روی قطب جنوب نیز رخ نداده بوده. زیرا گودالِ پدید آمده به کاهش گرانش در منطقه‌ی برخورد انجامیده و در نتیجه ماه چرخیده بوده، به گونه‌ای که آن گودال یا دهانه کم کم به سمت قطب جابجا شد.

فرانسیس نیمو از دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز می‌گوید: «این برخورد می‌توانسته هر جایی رخ داده باشد ولی پس از آن انسلادوس به اندازه ای کج شده بوده که نقطه‌ی برخورد به جایی که نزدیک‌ترین قطب بود رسید.»

این بخش پوشیده از یخ شکننده و پر از ترک‌خوردگی به قطب جنوب رسید و با نشت آب و گرما و به آرامی یخ زدن، زخمش را درمان کرد و از این آزمون سخت سربلند بیرون آمد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Enceladus - moon - Saturn - solar system - wind turbine - John Spencer - Southwest Research Institute - Colorado - Angela Stickle - Johns Hopkins University - Maryland - James Roberts - computer simulation - impact - Lunar and Planetary Science Conference - Texas - shock wave - seismic activity - gravity - Francis Nimmo - University of California - Santa Cruz - ordeal

منبع: newscientist

2 دیدگاه شما:

packers movers bangalore

I must be thankful for sharing your ideas.Thank you for the good writeup.its a brelient job.please visit here for more detail:
Packers And Movers Bangalore charges

Packers And Movers Bangalore

Really impressive post. I read it whole and going to share it with my social circules. I enjoyed your article and planning to rewrite it on my own blog.
Packers And Movers in Bangalore Local

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه