سه یار آسمانی

گروهی که در این تصویر می‌بینید از دیدنی‌های بسیار شناخته شده و پرطرفدار در آسمان شب‌های بهاری نیمکره‌ی شمالی است.
این سه کهکشان باشکوه که به نام "سه‌گانه‌ی شیر" (یا سه‌گانه‌ی اسد) خوانده می‌شوند، همگی با هم در یک میدان دید جای دارند و حتی از پشت تلسکوپ‌های کوچک دل هر بیننده‌ای را می‌برند: ان‌جی‌سی ۳۶۲۸ (چپ)، ام۶۶ (پایین راست)، و ام۶۵ (بالا).
هر سه کهکشان‌های مارپیچی بزرگی هستند ولی از آنجایی که صفجه‌ی کهکشانی آنها نسبت به خط دید ما زاویه‌های گوناگونی دارند، به شکل‌هایی متفاوت با هم دیده می‌شوند.
ان‌جی‌سی۳۶۲۸ یک مارپیچی لبه‌نما است (از لبه دیده می‌شود)، با رگه‌های تیره‌ی گرد و غبار که از این سر تا آن سر صفحه‌اش کشیده شده، ولی هم ام۶۶ و هم ام۶۵، هر دو صفحه‌شان به اندازه‌ی کافی کج است که بشود ساختار مارپیچی‌شان را بازشناخت. [این کهکشان به نام کهکشان همبرگر نیز شناخته می‌شود-م]
نشانه‌هایی از برهم‌کنش‌های گرانشی میان اعضای گروه دیده می‌شود، از جمله تاب برداشتن و پف کردن قرص ان‌جی‌سی ۳۶۲۸ و بازوهای بیرون کشیده شده‌ی ام۶۶.
این نمای پر زرق و برق در آسمان سیاره‌ی زمین پهنایی نزدیک به یک درجه (دو قرص کامل ماه) در صورت فلکی شیر دارد. همچنین این میدان در فاصله‌ی برآوردی این سه‌گانه، یعنی ۳۰ میلیون سال نوری، پهنه‌ای بیش از ۵۰۰ هزار سال نوری را می‌پوشاند.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Leo Trio - Leo Triplet - NGC 3628 - M66 - M65 - spiral galaxy - galactic disk - edge-on - plane - Gravitational interaction - spiral arm - full moon - constellation Leo

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه