شاید بتوانیم به زودی بخشی از مریخ را آباد کنیم

* بر پایه‌ی طرح یک گروه پژوهشی، بخشی از سیاره‌ی بهرام (مریخ) را شاید بتوان با کوباندن یک سیارک به سطح آن، آباد و زمین‌مانند کرد.

به گفته‌ی این گروه، در این طرح که "انتقال زمینی‌ساز بهرام" (MATT) نامیده شده، در سال ۲۰۳۶ یک دریاچه‌ی همیشگی بر روی سطح سیاره‌ی سرخ پدید خواهد آمد که می‌تواند به فرآیند کاوش، زندگی، و تجارت در آن شتاب ببخشد.
برداشت هنری از سیاره‌ی بهرام با حوضه‌های آبی بزرگ روی سطحش

"گروه دریاچه‌ی متیو" (Lake Matthew Team) که پشت این نظریه هستند ماه گذشته در یک بیانیه‌ی رسانه‌ای نوشتند: «زمینی‌سازی نیاز به کار مهندسی روی همه‌ی سطح سیاره ندارد و یک منطقه‌ی شهری هم برای بودباش بسنده می‌کند.»

چنان چه اعضای این گروه می‌گویند، کلید این طرح یک ماهواره‌ی "چوپان" است که مسیر یک سیارک یا جرم آسمانی کوچک دیگری را به سوی سیاره‌ی سرخ تغییر دهد تا با آن برخورد کند. این برخورد باعث تزریق گرما به سنگ بستر بهرام شده و یک دریاچه‌ی آب مایع تولید می‌کند که می‌تواند تا هزاران سال درون این منطقه‌ی برخوردیِ گرم‌شده دوام بیاورد.

در گزارش این گروه آمده: «در طرح‌های گذشته، سازه‌های بودباش‌ها محدود به چند هزار متر مکعب بود. بودباش‌های MATT می‌توانند تا میلیون‌ها متر مکعب گنجایش داشته باشند، در اندازه‌ی یک ورزشگاه یا حتی بزرگ‌تر.» افزون بر آن، به گفته‌ی گروه، دریاچه‌ی آبی که در اثر برخورد سیارک پدید می‌آید می‌تواند به خوبی گنبدهای زیرآبی را پوشانده و از آنها نگهداری کند.

در ادامه‌ی این بیانیه‌ی رسانه‌ای آمده که این زیستگاه‌ها به سرعت می‌توانند آماده‌ی شهرک‌سازی، با امکان خودکفایی شوند و حتی شرایط مناسب برای اعزام گروه‌های کاوشگر در سرتاسر سیاره را فراهم کنند. این باعث کاهش جرم بار و هزینه‌ی فضاپیماهای سرنشین‌داری که به آنجا می‌روند می‌شود.
در برنامه‌ی پیشنهاد شده‌ی "انتقال زمینی‌ساز بهرام" (MATT)، یک ماهواره‌ی چوپان مسیر یک سیارک را رو به بهرام و برای برخورد با آن تغییر می‌دهد.

اعضای گروه می‌گویند: «ماموریت بلندمدت ماهواره‌ی چوپان MATT با یک تنظیم کوچک در مدار آن به پایان می‌رسد که باعث می‌شود وارد مداری به گرد بهرام که همانند مدار چرخه‌ای باز آلدرین است شود.» (مدار چرخه‌ای باز آلدرین مداری بود که باز آلدرین، فضاپیمای آپولو ۱۱ پیشنهاد داد و در آن، فضاپیما چند بار پی در پی میان زمین و بهرام دور می‌زند و نیاز چندانی هم به سوخت ندارد زیرا از کمک گرانشی سیاره‌ها بهره می‌گیرد.) «چنین مداری ماهواره‌ی چوپان را برای بازیابی در زمانی دیگر، در دسترس کسانی که در سیاره‌ی سرخ زندگی می‌کنند قرار می‌دهد و چه بسا بتوانند بعدها آن را در موزه برای نمایش بگذارند»

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mars - Earth - asteroid - Mars Terraformer Transfer - MATT - lake - Red Planet - inhabitation - Lake Matthew Team - Shepherd - Red Planet - bedrock - stadium - water - subaqueous dome - cycler orbit - Inside Outer Space - Aldrin cycler - Apollo 11 - astronaut - Buzz Aldrin - museum - Omaha Crater

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه