ان‌جی‌سی و همتای امروزی‌اش

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر در دو اندازه‌ی دیگر: ۳.۴ مگابایت- ۴.۱ مگابایت
برخی از اجرام کیهانی دارای نام‌هایی گیرا و گوش‌نوازند. این نام‌ها می‌توانند با الهام از اسطوره‌ها و یا به دلیل ظاهر این اجرام به آنها داده شده باشند. برای نمونه، صورت فلکی شکارچی، کهکشان کلاه مکزیکی، سحابی کله اسبی، یا حتی راه شیری خودمان.

ولی بیشتر اجرام کیهان نام‌هایی نه چندان شاعرانه دارند که در کاتالوگ‌های اخترشناسی وارد شده و بر پایه‌ی یافته شدنشان به آنها داده شده است.

در این تصویرِ تلسکوپ هابل دو کهکشان به روشنی دیده می‌شود. کهکشان بزرگ‌تر ان‌جی‌سی ۴۴۲۴ است که با فاصله‌ی ۳۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی دوشیزه جای دارد. ان‌جی‌سی کوتاه‌شده‌ی کاتالوگ عمومی نوین (NGC) از سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای است که در سال ۱۸۸۸ تدوین شد و یکی از بزرگ‌ترین فهرست‌های ستاره‌شناسی است؛ دلیل این که چرا موضوع بسیاری از عکس‌های هفتگی تلسکوپ هابل، اجرام این کاتالوگ است نیز همین است. روی هم رفته ۷۸۴۰ نام در این کاتالوگ ثبت شده که به طور کلی از اجرام بزرگ، درخشان، و چشم‌نواز آسمان شب هستند، و به همین دلیل هم رصدگران تازه‌کار آنها را ساده‌تر پیدا می‌کنند.

کهکشان درخشان کوچک‌تر و ساده‌تری که زیر ان‌جی‌سی ۴۴۲۴ دیده می‌شود "ال‌ئی‌دی‌ای ۲۱۳۹۹۴" (LEDA 213994) نام دارد، یکی از اجرام ثبت شده در "پایگاه داده‌ی فراکهکشانی لیون-مودون" (LEDA). این فهرست که بسیار امروزی‌تر از NGC است، در سال ۱۹۸۳ در رصدخانه‌ی لیون بنیان گذاشته شد و میلیون‌ها جرم را در بر دارد. با این همه بسیاری از اجرام ان‌جی‌سی هنوز با نام آغازینشان شناخته می‌شوند، تنها به این دلیل که نخستین نامشان بوده.

سرنامِ (نام مخفف) "پایگاه داده‌ی فراکهکشانی لیون-مودون" در اصل LMED می‌شود، ولی به نام LEDA شناخته شده، زیرا نه تنها LEDA گیراتر از LMED است، بلکه لدا (Leda) نام شاهدختی در اسطوره‌های یونان باستان است و هیچ اخترشناسی نمی‌تواند در برابر یک سرنام خوب پایداری کند، چه بسا به دلیل نزدیکی دانش اخترشناسی با فرهنگ اسطوره‌ای در نامگذاری چیزها.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
constellation of Orion - The Hunter - Sombrero Galaxy - Horsehead Nebula - Milky Way‌ - galaxy - Hubble image - NGC 4424 - New General Catalogue of Nebulae and lusters of Stars - NGC - Hubble Pictures of the Week - LEDA 213994 - The Lyon-Meudon Extragalactic Database - LEDA - Lyon Observatory - acronym - LMED - Leda - Ancient Greek - mythology

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه