کهکشانی که در نور یک ستاره گم شده

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۴ مگابایت)
درخشان بودن اجرام در فضا گاهی می‌تواند مایه‌ی دردسر ستاره‌شناسان بشود. در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل ناسا/اِسا، یک کهکشان نامنظم به نام ان‌جی‌سی ۷۲۵۰ را می‌بینیم. اگرچه این کهکشان خودش به دلیل فوران‌های ستاره‌زایی و چندین انفجار ابرنواختری که در آن دیده شده جرمی چشمگیر و شایان توجه است، ولی درخشش باشکوه ستاره‌ای که در کنارش دیده می‌شود، تا اندازه‌ای از فروغ این کهکشان کاسته و توجه‌ها را به ستاره کشانده است.

این ستاره‌ی پرنور یک ستاره‌ی تنها و کمتر شناخته شده به نام تی‌وای‌سی ۳۲۰۳-۴۵۰-۱ در صورت فلکی چلپاسه است که نسبت به آن کهکشان دوردست، بسیار به ما نزدیک‌تر است. این تنها راهیست که یک ستاره‌ی معمولی می‌تواند در برابر یک کهکشان کامل که از میلیاردها ستاره تشکیل شده خودی نشان بدهد. اخترشناسانی که اجرام دوردستی مانند این کهکشان را بررسی می‌کنند، این گونه ستارگان را "ستارگان پیش‌زمینه" می‌خوانند و اغلب چندان از بودنشان خوشحال نمی‌شوند، زیرا نورشان باعث آلودگی نور اندکِ اجرام دورتر و جالب‌تری که می‌خواهند بررسی کنند می‌شود.

در این مورد، تی‌وای‌سی ۳۲۰۳-۴۵۰-۱ میلیون‌ها برابر از ان‌جی‌سی ۷۲۵۰ که در فاصله‌ی بیش از ۴۵ میلیون سال نوری است به ما نزدیک‌تر است. اگر این ستاره در همان فاصله‌ی ان‌جی‌سی ۷۲۵۰ بود، به سختی می‌شد در این تصویر شناسایی‌اش کرد.

--------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
occupational hazard - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - galaxy - NGC 7250 - star formation - supernova - star - TYC 3203-450-1 - constellation of Lacerta - The Lizard - foreground stars

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه