عکسی که پس از ۱۳ سال از جایگاه فرود خودروی فرصت روی مریخ گرفته شده

سکوی فرود درخشان خودروی اپورچونیتی بر کف دهانه‌ی عقاب، در بالا، سمت راست این تصویر به چشم می‌خورد. این عکس را فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا در روز ۸ آریل ۲۰۱۷ گرفته. تصویر بزرگ‌تر
فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا (ام‌آراو) عکس تازه‌ای از بستر فرود خودروی اپورچونیتی (فرصت) در دهانه‌ی عقاب، که بیش از ۱۳ سال پیش در آن فرود آمد و تاکنون ۴۴ کیلومتر نیز از آن دورتر شده گرفته است.

در روز ۲۵ ژانویه‌ی سال ۲۰۰۴ به وقت جهانی، خودروی اپورچونیتی با کیسه‌ی هوای خود بر کف دهانه‌ی ۲۲ متری عقاب در سیاره‌ی بهرام (مریخ) فرود آمد و پس از چند بار بالا جهیدن، در میان آن آرام گرفت.

در عکس تازه‌ای که مدارگرد شناسایی بهرام روز ۸ آوریل ۲۰۱۷ با دوربین علمی تصویربرداری با وضوح بالای خود (هایراز، HiRISE) گرفته، دهانه‌ی ایگل و چتر نجات و پوسته‌ی پشتی اپورچونیتی در نزدیکی آن دیده می‌شود.

این نخستین عکس هایرایز از دهانه‌ی ایگل است. مدارگرد شناسایی بهرام بیش از دو سال پس از فرود اپورچونیتی وارد مدار بهرام شد. یکی از نخستین عکس‌های هایراز در سال ۲۰۰۶، اپورچونیتی را بر لبه‌ی یک دهانه‌ی بسیار بزرگ‌تر نشان می‌داد، دهانه‌ی ویکتوریا در حدود ۶ کیلومتری جنوب جایگاه فرود.

دهانه‌ی عقاب در بالا، سمت تصویر تازه دیده می‌شود. عملیات فرود خودرو با جدا شدن آن از سکوی فرودش پایان یافت. چتر نجات و پوسته‌ی پشتی هم پایین، سمت چپ تصویر دیده می‌شوند.
سکوی فرود درخشان خودروی اپورچونیتی بر کف دهانه‌ی عقاب، در بالا، سمت راست این تصویر به چشم می‌خورد. این عکس را فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا در روز ۸ آریل ۲۰۱۷ گرفته. تصویر بزرگ‌تر
دهانه‌های پرشماری که در جای جای این چشم‌انداز گسترده دیده می‌شوند شادی و هیجان دانشمندان ماموریت در پی فرود یکراستِ کنجکاوی در دهانه‌ی عقاب در سال ۲۰۰۴ را به یادمان می‌آورد. با بیرون آمدن خودرو از پوسته و فرستادن نخستین عکسش از محیط پیرامون، نخستین دیدگاه نمای نزدیک از سنگ‌های ته‌نشستی (رسوبی) بهرام در لبه‌ی دهانه‌ی عقاب را برای دانشمندان فراهم کرد.

اپورچونیتی پس از جدایی از دستگاه‌های فرود و بررسی دهانه‌ی عقاب، پیش از ترک دهانه، نگاهی به چشم‌انداز پشت سرش انداخت و راه درازش را در پیش گرفت. این خودرو پس از ۱۳ سال، هنوز هم فعال و پرکار است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - MRO - platform - Opportunity - Eagle Crater - airbag - parachute - backshell - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - Victoria crater - hole-in-one - sedimentary rock

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه