عنکبوت درخشان و غول‌آسا

اوه! یک سحابی سیاره‌نما چه تارهای در هم پیچیده‌ای می‌تواند بتَنَد.*
ساختار پیچیده‌ی این سحابی سیاره‌نما با نام سحابی عنکبوت سرخ، احتمالا زمانی پدید آمده که یک ستاره‌ی معمولی، گازهای بیرونیش را پس زده و به یک کوتوله‌ی سفید تبدیل شده است.
سحابی متقارن و دو-لَپی عنکبوت سرخ (ان‌جی‌سی ۶۵۳۷)، در دل خود یکی از داغ‌ترین کوتوله‌های سفیدی که تاکنون دیده شده را دارد که احتمال می‌رود بخشی از یک سامانه‌ی ستاره‌ای دوتایی هم باشد.
سرعت بادهای درونی که از ستارگان مرکزی سحابی -در مرکز تصویر- می‌وزد بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه برآورد شده. این بادها با وزیدن در راستای دیواره‌های سحابی، سحابی را گسترده‌تر کرده و باعث برخورد امواج گازهای داغ و غبار می‌شوند. اتم‌هایی که در این منطقه‌های برخوردی به دام افتاده‌اند از خود پرتوهایی می‌گسیلند که در این تصویر با رنگ نمایشی که تلسکوپ فضایی هابل گرفته، نمایان شده‌اند.
سحابی عنکبوت سرخ در صورت فلکی کمان (قوس) جای دارد. فاصله‌ی آن به درستی مشخص نشده ولی برخی آن را چیزی حدود ۴۰۰۰ سال نوری برآورد کرده‌اند [ابعاد آن هم هنوز روشن نیست-م].

---------------------------------------------------
* اشاره به جمله‌ی سر والتر اسکات:
"Oh what a tangled web we weave, When first we practise to deceive"

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
planetary nebula - Red Spider Nebula - white dwarf - NGC 6537 - binary star system - Atom - representative-color - Hubble Space Telescope - constellation of the Archer - Sagittarius

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه