شگفتی‌‌ها در نخستین مدار "پایان بزرگ"

در روز ۲۶ آوریل، فضاپیمای کاسینی ناسا با گذشتن از میان سیاره‌ی کیوان (زحل) و حلقه‌هایش، بیش از هر فضاپیمای دیگری تا به امروز به آنها نزدیک شد. این آغاز گام "پایان بزرگ" در ماموریت کاسینی بود، گامی که با برخورد آن به سیاره و نابودی‌اش به پایان خواهد رسد. در اینجا چند عکس شگفت‌آوری که این فضاپیما تاکنون در این بخش ماموریتش گرفته را می‌بینیم.
گرداب شش‌گوش آبی‌فام شمال کیوان
نخستین عکس، قطب شمال کیوان را نشان می‌دهد که توفان شش‌گوش غول‌آسایی آن را پوشانده. کاسینی پیش از پیشروی در مدارش رو به پایین، از فراز قطب شمال سیاره گذشت و عکس‌هایی از این قطب و حلقه‌های سیاره گرفت.

هنگامی که با سرعت بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت به سیاره نزدیک می‌شد، یک رشته عکس از جو چگال آن که بادها و توفان‌ها آن را به پیچ و تاب انداخته‌اند گرفت.

کاسینی همچنین حلقه‌های بیرونی افشان کیوان، و ماه یخی‌اش، انسلادوس را نیز به تصویر کشید.

انسلاوس با فواره‌های آب مایعی که از اقیانوس درونی‌اش سرچشمه گرفته دیده می‌شود؛ این اقیانوس یکی از نویدبخش‌ترین جاهای سامانه‌ی خورشیدی برای جستجوی زندگی بیگانه است.

این عکس‌ها خام هستند و همان چیزیند که از کاسینی دریافت شده، بدون هیچ پردازشی. در روزها و هفته‌های آینده، کارشناسان تصویربرداری با پردازش عکس‌های دریافتی، آنها را واضح کرده و داده‌های رنگی کاسینی را به آنها خواهند افزود. جیسون میجر، طراح گرافیک و وبلاگ‌نویسِ فضا این کار را آغاز کرده و پیش‌نماهایی از چیزی که برخی از تازه‌ترین عکس‌ها باید باشند به ما نشان داده.
حلقه‌های کیوان بر فراز قطب شمال آن
بادها و توفان‌ها در جو کیوان
یکی از حلقه‌های بیرونی و افشان کیوان
انسلادوس، ماه یخی کیوان و فواره‌های آبش
تصویرِ پرداخته (پردازش شده) از حلقه‌های بیرونی کیوان بر فراز افق تاریکش
--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Cassini spacecraft - Saturn - rings - Grand Finale - planet - north pole - hexagonal storm - moon - Enceladus - solar system - Graphic designer - Jason Major

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه