بخشی از دیواره یک حباب کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر، و در دو اندازه‌ی دیگر: ۵.۴ مگابایت و ۶.۴ مگابایت
این تصویر فریبنده بخشی از رگه‌های ابری تنُکی را نشان می‌دهد که اس‌اچ۲-۳۰۸ را پدید آورده‌اند، یک پوسته‌ی گازی کم‌چگال در فاصله ی ۵۲۰۰ سال نوری زمین در صورت فلکی سگ بزرگ.

اس‌اچ۲-۳۰۸ ساختار غبارمانندِ گسترده‌ایست که یک ستاره از گونه‌ی ستارگان بی‌اندازه بزرگ و درخشانِ ولف-رایه به نام "ئی‌زی سگ بزرگ" را در بر گرفته است. این گونه ستارگان از جمله‌ی درخشان‌ترین و پرجرم‌ترین ستارگان کیهانند که ده‌ها برابر خورشید جرم دارند و نماینده‌ی یک گام کوتاه پیش-ابرنواختری در روند زندگی ستارگان بزرگند. ستارگان بزرگ در این گام به طور پیوسته بادهایی از مواد چگال به محیط پیرامونشان می‌دمند که لایه‌های بیرونی‌شان را از آنها جدا می‌کند. 

بادهای پرسرعت یک ستاره‌ی ولف-رایه مواد پیرامونش را می‌روبد و حبابی از گاز به گِردش درست می‌کند.

همین ستاره‌ی ئی‌زی سگ بزرگ بوده که حباب اس‌اچ۲-۳۰۸ را درست کرده- با پس زدن لایه‌های بیرونی‌اش، رشته‌هایی که اینجا می‌بینیم را پدید آورده. پرتوهای نیرومند ستاره نیز با وارد کردن فشار بر حباب، آن را بیشتر و بیشتر باد می کنند، به گونه‌ای که لبه‌های آنها تاکنون چیزی به اندازه‌ی ۶۰ سال نوری از هم فاصله پیدا کرده‌اند.

جلوه‌ی این ابرهای زیبا چندان نخواهند پایید. همان ستارگانی که آنها را پدید می‌آورد، سرانجام با انفجار سهمگین ابرنواختری آنها را در خود فرو خواهد برد.

این حباب را به طور کامل اینجا دیده بودید: * حباب ۷۰ هزار ساله

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Sh2-308 - constellation of Canis Major - The Great Dog - Wolf-Rayet Star - EZ Canis Majoris - Sun - stars - supernova

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه