نمایش رنگ‌های شباهنگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
شباهنگ (شعرای یمانی، آلفای سگ بزرگ) درخشان‌ترین ستاره در آسمان زمین است. شباهنگ همچنین رنگارنگ‌ترین ستاره‌ی آسمان نیز هست. این ستاره به هنگام غروب‌های بهار نیمکره‌ی شمالی، در افق جنوب باختری آسمان، رنگین‌کمانی از نور را بر سر زمین می‌افشاند.

تام واگنر از واترلوی آیووا در آمریکا توانسته به روشی جالب، رنگ‌های این ستاره را به تصویر بکشدد. وی می‌گوید: «من چند دهه پیش پی برده بودم که با تنظیم دوربین دوچشمی رو به شباهنگ و تکان دادن آن، به آسانی می‌توانم تغییر رنگ پی در پی ستاره را ببینم.» واگنر در ۱۶ آوریل با بهره از همین روش، این عکس را از پشت چشمی دوربینش گرفت.

وی می‌گوید: «این یک نوردهی ۲ ثانیه‌ای است.» «رنگ‌ها دیدنی و فریبنده بودند.»

ستاره‌شناسان به این پدیده "سوسو زدن" می‌گویند. سوسو زدن که به نام "چشمک زدن" هم شناخته می‌شود، پدیده‌ایست که در اثر آشفتگی‌های دمایی در هوای زمین رخ می‌دهد. توده‌های گرم و سرد هوا با گذشتن از جلوی ستاره، نور آن را می‌شکنند. این رفتار منشور-مانند به پدید آمدن رنگ‌های رنگین‌کمانی -به ویژه نزدیک افق که نور ستاره ناچارست برای رسیدن به چشم ما، از درون لایه‌های چگال‌تر هوا با آشفتگی‌های بیشتر بگذرد- می‌انجامد.

همه‌ی ستارگان سوسو می‌زنند، ولی شباهنگ به دلیل درخشش بیشترش این کار را نمایان‌تر از همه‌ی ستارگان انجام می‌دهد. امروز پس از غروب آفتاب بیرون بروید و در جنوب باختر آسمان، نزدیک پای شکارچی، به دنبال شباهنگ بگردید که هر چه پایین‌تر می‌رود، چشمک‌هایش هم بیشتر می‌شود. از نمایشی که اجرا می‌کند لذت ببرید!

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Sirius - star - Spring - rainbow - Dog Star - Tom Wagner - Waterloo - Iowa - binocular - eyepiece - scintillation - twinkling - Earth - Orion

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه