کهکشانی در دسترس

این تصویر در سه اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بزرگ‌تر (۳.۱ مگابایت)- بسیار بزرگ‌تر (۵۰ مگابایت)
در این تصویر هفتگی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا، آسمان بر فراز رصدخانه‌ی پارانال اِسو مانند روغن در آب دیده می‌شود، با آمیزه‌ای از رنگ‌های سبز، زرد، و آبی که با هم آسمانی رنگین‌کمانی را آفریده‌اند. چشم‌انداز سنگلاخ بیابانی پیش‌زمینه نمایی از یک دنیایی بیگانه را تداعی می‌کند که به خوبی با نمایش پرتلالو کیهانی بر فراز آن جور در آمده است.

در این نمایش کیهانی، بارزترین نقش را کهکشان زیبایمان، راه شیری بازی می‌کند که در آسمان شبانه‌ی کشور شیلی کمانی ساخته و بیننده‌ی شگفت‌زده در سمت چپ را در میان گرفته. نور میلیاردها ستاره‌ی کهکشان، و ابرهای بزرگ غبار تیره‌ای که اینجا و آنجا جلوی نورشان را گرفته، با هم زمینه‌ی لکه‌لکه‌ای که می‌بینیم را پدید آورده‌اند.

نوارهایی از نور سبز و نارنجی که به نظر می‌رسد از افق سرچشمه گرفته‌اند به دلیل پدیده‌ای طبیعی به نام هواتاب به وجود آمده‌اند.

تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) مانند نقطه‌ای در دوردست پس‌زمینه [سمت راست] بر فراز تپه‌ی بلند سِرو پارانال دیده می‌شود. اندکی پایین‌تر نیز همسایه‌ی آن، "تلسکوپ پیمایشی نور دیدنی و فروسرخ برای اخترشناسی" (ویستا) به چشم می‌خورد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
ESO - Paranal Observatory - galaxy - Milky Way - Chilean - airglow - Very Large Telescope - Cerro Paranal - Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy - VISTA

منبع: ESO

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه