خاک سیارک‌ها سپر مناسبی در برابر تابش‌های کیهانی است

سنگ‌های غول‌پیکری که در فضا به این سو و آن سو می‌روند شاید بتوانند نجات‌بخش زندگی فضانوردان شوند. کانی‌های رسی به دست آمده از سیارک‌ها می‌تواند به عنوان روکش فضاپیماها به کار رفته و سپر جان فضانوردان در برابر پرتوهای کیهانی شود.

تابش پرتوهای کیهانی یکی از بزرگ‌ترین خطرهای زیستی است که فضانوردان در ماموریت‌های درازمدت فضایی، مانند سفر پیشنهاد شده به سیاره‌ی بهرام (مریخ) یا زندگی در ماه با آن روبرو هستند. بر پایه‌ی یک بررسی در سال ۲۰۱۳، یک سفر رفت و برگشت به بهرام می‌تواند فضانوردان را به اندازه‌ی دریافتی در یک عمر، در معرض پرتوهای زیانبار قرار دهد.

ولی فرستادن سپرهای آلومینیومی سنگینی که اکنون برای ماموریت‌های کوتاه‌مدت به کار می‌روند به فضا بیش از اندازه گران در می‌آید. به گفته‌ی دنیل بریت از دانشگاه فلوریدای مرکزی، برای حضور درازمدت در کره‌ی ماه یا سیاره‌ی بهرام به موادی نیاز داریم که در فضا هم پیدا شوند.

پل ون سوزانته از دانشگاه صنعتی میشیگان می‌گوید: «اگر هدف، راه‌اندازی یک پاسگاه، پایگاه و یا اجتماع بزرگ باشد، باید همه‌چیز را بشود بیرون از زمین تولید کرد.»

بریت می‌گوید راه حل ما در سیارک‌هاست. رس سیارک‌ها سرشار از هیدروژن است که کارآمدترین ماده‌ی محافظتی در برابر پروتون‌ها و پرتوهای کیهانیست. بریت و همکارش لیوس پل دریافتند که کارایی این خاک‌ها در متوقف کردن ذرات باردار پرانرژی که از خورشید و دیگر اجرام کیهان گسیلیده شده، تا ۱۰ درصد بیشتر از آلومینیوم است که در بیشتر سپرهای کنونی به کار می‌رود.

این که دقیقا چگونه می‌شود این خاک را از سیارک‌ها استخراج کرد همچنان مورد گفتگوست. ون سوزانته می‌گوید: «هنوز هیچ سازوکار عملی برای معدن‌کاری در گرانش صفر وجود ندارد.»

ولی به چند روش می‌توان این کار را انجام داد. برای نمونه، این رس‌ها مغناطیسی نیستند، بنابراین می‌توان آنها را به کمک آهنرباهای بزرگ از دیگر مواد سیارک جدا کرد.»

بریت می‌گوید: «هیچ کاری در فضا آسان نیست، ولی چندین راه پیش رویمان است.»


--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
astronaut - asteroid - shield - cosmic rays - Mars - moon - aluminium - Daniel Britt - University of Central Florida - Earth - Paul van Susante - Michigan Technological University - hydrogen - proton - Leos Pohl - clay - mining - magnetic - magnet - Advances in Space Research

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه