فیلمی از جابجایی‌های ستارگان آسمان در چند میلیون سال آینده


اگر می‌توانستید به مدت یک میلیون سال آسمان شب را نگاه کنید- چه دگرگونی‌هایی در آن می‌دیدید؟
به جر تغییراتی که در اثر چرخش زمین و تغییر جهت‌ محور چرخش آن روی می‌دهد، خود ستارگان هم در پهنه‌ی فضا -و در نتیجه از چشم ما در آسمان- جابجا می‌شوند.
با بهره از داده‌های بی‌اندازه دقیق ماهواره‌های مدارگرد سازمان فضایی اروپا، هیپارکوس (که اکنون دیگر کار نمی‌کند) و گایا از دو میلیون ستاره، یک برون‌یابی از جابجایی ستارگان در چند میلیون سال آینده انجام شده.
چنان چه در این ویدیو می‌بینید، جابجایی زاویه‌ای بسیاری از ستارگان اندک خواهد بود ولی برخی از آنها (بیشتر ستارگان نزدیک) پهنه‌ی آسمان را می‌پیمایند. صورت‌های فلکی و اخترگان‌های آشنا تا چند میلیون سال دیگر به هم ریخته و دگرگون خواهند شد زیرا ستارگان پرنوری که آنها را ساخته‌اند جایگاهشان را تغییر خواهند داد.
بسیاری از سحابی‌های آسمان هم بی‌شک تا آن زمان پراکنده و ناپدید خواهند شد- هر چند اینجا نشان داده نشده. همچنین، ستارگان تازه‌ای نیز در گوشه و کنار آسمان به دنیا خواهد آمد.
با این همه شکی نیست که باشندگان آینده‌ی زمین در آن روزگار همچنان خواهند توانست نوار مرکزی کهکشان راه شیری را در آسمان بینند و بازشناسند.

* اگر ویدیو اینجا اجرا نشد، می‌توانید آن را در فیسبوک یا کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان ببینید

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Earth - spin axis - star - ESA - Hipparcos - Gaia - satellite - extrapolation - constellation - asterism - central band - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه