چشم‌انداز مریخی روی زمین

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌تر: ۱.۴ مگابایت- ۳.۷ مگابایت
بسیاری از عکس‌های هفتگی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو) در بر دارنده‌ی اجرام کیهانی دوردستند- آشفته‌بازارهای اسرارآمیزی از ستاره، گاز، غبار و ... که میلیون‌ها سال نوری از زمین فاصله دارند. ولی این تصویر گسترده چیزی تا حدی ملموس‌تر، هر چند با زیبایی و شکوهی نه چندان کمتر را نشان می‌دهد- چشم‌اندازی از زمین خودمان.

عکس هنگامی گرفته شده که خورشید داشت پشت ابرهایی که یک افق دروغین را پدید آورده بودند پنهان می‌شد. آسمان چنان به رنگ نارنجی تندی در آمده بود که نمایی از یک سیاره‌ی بیگانه به این چشم‌انداز بیابانی داده بود. در واقع اینجا بیابان آتاکاما در کشور شیلی است که در گذشته هم یک گروه فیلمبرداری برای پدید آوردن چشم‌انداز مریخی از آن بهره جسته بودند! محیط بی‌اندازه خشک و دورافتادگی کامل این نقطه نمایی فرازمینی به آن داده است. نبودِ نمناکی، باران و آلودگی نوری، همگی با هم یک چشم‌انداز سنگی-خاکی، و یکی از صاف‌ترین و زلال‌ترین آسمان‌های سیاره‌ی زمین را پدید آورده‌اند.

این عکس از روی بلندی سرو آرمازونس، جایگاه آینده‌ی "تلسکوپ بی‌اندازه بزرگ" (ELT) گرفته شده. رصدخانه‌ی پارانال، جایگاه دسته تلسکوپ‌های VLT و تلسکوپ پیمایشی وی‌ال‌تی (VST) در سمت چپ تصویر دیده می‌شود. روی تپه‌ی کناری هم "تلسکوپ پیمایشی نور دیدنی و فروسرخ برای اخترشناسی" (ویستا، VISTA) جای دارد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Mars - ESO - star - planet - Earth - Sun - Chilean - Atacama - light pollution - Cerro Armazones - Extremely Large Telescope - ELT - Paranal - Very Large Telescope - VLT - VLT Survey Telescope - VST - Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy - VISTA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه