دنباله‌داری که خورشید آن را به ژرفای فضا پرتاب خواهد کرد

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دنباله‌دار جانسون (سی/۲۰۱۵ وی۲) که در نوامبر ۲۰۱۵ توسط جس جانسون، عضو پیمایش آسمانی کاتالینا یافته شد، اکنون دارد در مدار هذلولی‌اش در بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی پیش می‌رود. هذلولی بودن مدار آن بدین معنیست که با رسیدن به خورشید در اواخر امسال، در اثر گرانش آن در مسیری بازگشت‌ناپذیر به ژرفای فضا پرتاب خواهد شد.

اکنون زمان تماشای این دنباله‌دار است. ستاره‌شناس آماتور، رونالدو لیگوستری به کمک یک تلسکوپ کنترل از راه دور در نیومکزیکو این عکس را روز یکم ماه می از این دنباله‌دار گرفته.

لیگوستری با نوردهی ۲در۱۰ دقیقه‌ای از پشت یک تلسکوپ ۴ اینچی، هم هسته‌ی [در واقع، گیسوی] سبزفام دنباله‌دار را آشکار کرده و هم دُم‌های آن را. دُم بلندتر و خطی‌تر، دُم یونی است؛ این دم از گازهایی درست شده که در اثر باد خورشیدی، درست رو به سمت مخالف خورشید از دنباله‌دار بیرون زده‌اند. دُم افشان کوتاه و درخشان، دُم غباریست که از ذرات سنگ و خاکِ جدا شده از هسته درست شده و مسیرشان در راستای مدار دنباله‌دار است. سبزفامی هسته‌ی [گیسوی] دنباله‌دار جانسون به دلیل وجود کربن دواتمی (C2) در آنست، ماده‌ای که در فضای تقریبا خلا، نور سبز می‌گسیلد.

این دنباله‌دار با چشم نامسلح دیده نمی‌شود، ولی در اوایل ماه ژوئن که به فاصله‌ی ۰.۸۱ یکای نجومی (AU) زمین می‌رسد، تا قدر ۶ پرنورتر می‌شود و هدفی مناسب برای تلسکوپ‌های خانگی خواهد شد.

رصدگران نیمکره‌ی شمالی در اوایل می (همین روزها) می‌توانند آن را در صورت فلکی زانوزَده (هرکول) پیدا کنند. در اواخر ماه می و ماه ژوئن، این دنباله‌دار به سوی آسمان نیمکره‌ی جنوبی می‌رود و در آنجا رصدگران جنوب استوا می‌توانند از تماشای آن که به سوی خورشید می‌رود لذت ببرند.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Jess Johnson - Catalina Sky Survey - Comet Johnson - C/2015 V2 - solar system - hyperbolic orbit - Rolando Ligustri - New Mexico - comet - nucleus - ion tail - sun - solar wind - dust tail - diatomic carbon - C2 - vacuum - Earth - AU - constellation Hercules - equator

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه