ویدیویی که آنچه کاسینی در نخستین شیرجه‌اش دید را نشان می‌دهد

* در ویدیوی تازه‌ای که از رشته عکس‌های فضاپیمای کاسینی ناسا درست شده، نماهایی را می‌بینیم که این فضاپیما در نخستین شیرجه‌اش به میان کیوان و حلقه‌ها در گام "پایان بزرگ" در روز ۲۶ آوریل دیده بود.
این فیلم از عکس‌هایی درست شده که کاسینی در مدت یک ساعت از شیرجه‌اش رو به جنوب کیوان (زحل) گرفته بود. فیلم از گرداب چرخان قطب شمال سیاره آغاز می‌شود و با گذشتن از مرز بیرونی رودباد شش‌گوش سیاره، رو به پایین ادامه می‌یابد. [تک‌عکس‌هایی از آن را می‌توانید اینجا ببینید]

کونیو سایاناگی، یکی از اعضای گروه تصویربرداری کاسینی از دانشگاه همپتون ویرجینیا، که در ساختن این فیلم همکاری کرده می‌گوید: «من از دیدن این لبه‌های صاف در مرز بیرونی شش‌گوش و دیواره‌ی چشم توفان قطبی کیوان شگفت‌زده شدم. گویا چیزی هست که از آمیخته شدن مواد عرض‌های جغرافیایی گوناگونِ سیاره با هم جلوگیری کرده و این لبه‌های صاف را پدید آورده.»

در پایان فیلم، با تغییر جهت فضاپیما چارچوب دوربین هم می‌چرخد. تغییر جهت به این دلیل انجام شد که آنتن بشقابی فضاپیما رو به جهت فضاپیما قرار بگیرد. این آنتن در زمان گذر فضاپیما از صفحه‌ی حلقه‌ها، به عنوان یک سپر نگهبان به کار برده شد.

به هنگام گرفته شدن این عکس‌ها، فاصله‌ی فضاپیما از قله‌ی ابرهای کیوان از ۷۲۴۰۰ به ۶۷۰۰ کیلومتر کاهش یافت. در نتیجه، اندازه‌ی کوچک‌ترین ویژگی‌های وضوح‌پذیر در جو سیاره هم از ۸.۷ کیلومتر در پیکسل به ۸۱۰ متر بر پیکسل افزایش یافت.

اندرو اینگرسول، یکی از اعضای گروه تصویربرداری کاسینی از کلتک در پاسادنای کایفرنیا می‌گوید: «عکس‌های نخستین گذر عالی بودند، ولی در آن گذر برای تنظیمات دوربین احتیاط می‌کردیم. ما تصمیم داریم برای روز ۲۹ ژوئن که فرصت دیگری خواهد بود به‌روزرسانی‌های تازه‌ای انجام دهیم تا نماهایی از این هم بهتر را ببینیم.»

-------------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Saturn - Grand Finale - planet - vortex - north pole - hexagon - jet stream - polar vortex - Kunio Sayanagi - Hampton University - Virginia - antenna - shield - ring plane - Andrew Ingersoll - Caltech - Pasadena - California

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه