کهکشان مارپیچی غبارآلود، در بند همسایگان

اخترشناس کانادایی، پل هیکسون و همکارانش در برنامه‌های خود برای جستجوی کهکشان‌های آسمان حدود ۱۰۰ گروه کهکشانی فشرده [کوچک و جمع و جور] را شناسایی کردند که همگی اکنون به نام گروه‌های فشرده‌ی هیکسون (HCGها) شناخته می‌شوند.
در این تصویر پُروضوح تلسکوپ فضایی هابل یکی از همین گروه‌ها به نام گروه فشرده‌ی هیکسون ۹۰ یا "اچ‌سی‌جی ۹۰" را با جزییاتی شگفت‌انگیز می‌بینیم.
در این گروه، سه کهکشان -که دو تایشان اینجا دیده می‌شود- به شدت در برهم‌کنش با یکدیگر هستند: یک کهکشان مارپیچی غبارآلود که کش آمده و به هم ریخته در مرکز تصویر، و دو کهکشان بیضیگون بزرگ.
این رویارویی‌های نزدیک کهکشانی، ستاره‌زایی‌های تند و آتشین به پا خواهند کرد. در زمان‌بندی کیهانی هم این طناب‌کشی‌های گرانشی سرانجام به یکی شدن هر سه کهکشان و پدید آمدن یک تک کهکشان بزرگ خواهد انجامید.
اکنون می‌دانیم که فرآیند ادغام بخشی از روند فرگشت و زندگی کهکشان‌ها، از جمله کهکشان خودمان، راه شیری است.
اچ‌سی‌جی ۹۰ حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در صورت فلکی ماهی جنوبی دیده می‌شود. در فاصله‌ی برآوردی این گروه، این عکس هابل گستره‌ای به پهنای ۴۰ هزار سال نوری را می‌پوشاند.
گفتن ندارد که گروه‌های فشرده‌ی هیکسون برای اخترشناسانی که آسمان را با تلسکوپ‌های معمولی از روی زمین می‌کاوند نیز هدف‌های دیدنی و خوبی هستند.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Canadian - Paul Hickson - Hickson Compact Groups - HCG - Hubble - galaxy group - HCG 90 - spiral galaxy - elliptical galaxy - star formation - tug of war - merger - Milky Way - constellation of the Southern Fish - Piscis Austrinus - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه