دره‌های شگفت‌انگیز سیاره سرخ

در این نقطه از سیاره‌ی بهرام (مریخ) چه روی داده است؟
این ساختار که به نام شکاف یا کَرز "هِبِس" (Hebes Chasma) شناخته می‌شود، یک فرورفتگی به ژرفای حدود۶ کیلومتر درست در شمال دره‌وار بزرگ مارینر است. [دره‌وار مارینر را اینجا دیده بودید: * زخمی بر چهره بهرام]
از آن جا که این ساختار از ساختارهای سطحی دیگر در آن نزدیکی جداست و به آنها راهی ندارد، روشن نیست که مواد درونش کجا رفته.
درون کرز هبس، یک شکاف دیگر به نام "میزکوه هبس" (Hebes Mensa) وجود دارد، یک تخت‌کوه به بلندی ۵ کیلومتر که به نظر می‌رسد بخشی از آن دستخوش یک ریزش نامعمول-- یک فروریزش که شاید سرنخ‌هایی درباره ‌ی آن به ما بدهد.
این تصویر توسط مارس اکسپرس گرفته شده، فضاپیمای روباتیک سازمان فضایی اروپا که در مدار بهرام به سر می‌برد. در این تصویر جزییات بسیار خوبی از این شکاف و کنگره‌های نعل اسبی-شکل در تخت‌تپه‌ی مرکزی به چشم می‌خورد.
به نظر می‌رسد مواد این تخت‌تپه به درون شکاف سرازیر شده ‌ند، در حالی که ظاهرا یک لایه‌ی تیره‌ی احتمالی هم مانند جوهر در بخشی از سطح پایین دامنه‌ی آن انباشته شده.
بر پایه‌ی یک پنداشت که به تازگی ارایه شده، بخشی از لایه‌های پایینی کرز هبس از سنگ نمک تشکیل شده و با آب شدن یخ‌های منطقه، این نمک در آنها حل شده و سپس از راه سوراخ‌هایی به درون یک آبخوان (سفره‌ی آب) زیرزمینی برده شده است.

---------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه‌نامه:
Hebes Chasma - Mars - Valles Marineris - canyon - Hebes Mensa - mesa - Mars Express - horseshoe - chasm - aquifer

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه